Kırşehir Cezaevinde AKP tipi işkenceler

Banyo saatinde musluklardan kaynar su akıtıp soğuk suyu kesiyorlar.. Daha ne kötülükler..
OHAL gerekçesiyle, ülke genelinde, özellikle Emniyet nezarethanelerinde ve cezaevlerinde, Hizmet Hareketi gönüllülerine sürdürülen fiziksel ve psikolojik işkence uygulamalarının, en bariz örnekleri Kırşehir Cezaevinde müdür Mehmet Temir'in talimatıyla uygulanıyor. 

Cezaevinde fiziki yetersizlik ve kalabalık, yığınla problem arasında başı çekmekte. Koğuşlar kapasitelerinin 2 katını aşmış durumda. Neredeyse cezaevinin 5'te biri yerde yatiyor.

Yerde yatmayanlar da beraber yatmak zorunda kaliyor. Yani, 2 kişilik yatakta 3 kisi yatılıyor.

Çeşmelerden sıcak ve soğuk su temininde de tutuklular, "daha önceki mahkumların 24 saat suyu açık tutarak suyun yetmemesine sebep olmaları" gibi ilginç bir bahaneyle, eşine az rastlanır bir kısıtlamaya maruz bırakılıyorlar.

SOĞUK SU YOK KAYNAR SU VAR

Cezaevinde soğuk suyun, 45'er dakikadan günde 3 defa verildiği ve ayrıca gün sonunda da bu süreye 15 dakika eklendiği ifade ediliyor. Sıcak su ise, haftada 45' er dakikadan 4 defa veriliyor. Bu sürede de, çesmelerden sadece kaynar su akıyor. Yani sıcak ile soğuk bir arada verilmiyor. Bu durum karşısında da, her koğuş için sınırlı çöp kovası temin hakkının bulunduğu cezaevinde, tutuklular katinden satın alarak temin ettikleri çöp kovalarını sıcak su geldiğinde dolduruyor ve önceden ayrılan soğuk sularla dengeleyerek duş alabiliyorlar.

Söz konusu çöp kovaları da, kötü plastikten üretiliyor olmaları nedeniyle, sıcak suyu görünce kötü kokuya neden oluyorlar. Buzdolabı alınmasına izin verilmeyen cezaevinde, tutuklular sıcak havalarda soğuk su içebilme imkanından da yoksun.

İŞKENCE GİBİ SAÇ TRAŞI YÖNTEMİ
Hiçbir sosyal aktiviteden yararlandırılmayan tutuklular, tek sosyal aktive olarak gördükleri, iki ayda bir iş ocakları kısmında bulunan berbere gidebilme olanağından da mahkum bırakıldılar. Zira alınan yeni kararla birlikte, artık berber koğuşların önüne getiriliyor ve tutuklular kameralar önünde, sandalye üzerinde traş ediliyorlar.

KUR'ANLAR TOPLANDI
Özellikle koğuşlarda Kur'an-ı Kerim bulundurma ile ilgili farklı dönemlerde gerekçesiz keyfi uygulamalarda bulunan ve bir ara Diyanet tarafından gönderilen Kur'an-ı Kerim'leri 2'şer veya 4'er adet koğuşlara dağıtan cezaevi yönetimi, son kararıyla her koğuşta yalnızca 1 veya 2 Kur'an-ı Kerim  bulundurulması uygulamasına geçiş yaptı.

Daha önce, kütüphaneye ulaşımın ve cezaevi dışından yayın/kitap alımının, kurumun eğitim kurulunca yasaklandığı cezaevinde; Cumhuriyet ve Yeni Asya İle Fox Tv gibi havuz medyasının çizgisinin dışında kalan gazete ve televizyon kanallarına erişim de engelleniyor.
Sıradan, en basit bir talebin dahi dilekçeye bağlandığı cezaevinde, dilekçelere çok geç cevap verilmesi nedeniyle, ardarda verilecek yeni dilekçelerle ilk dilekçenin akıbetinin araştırılması gerekiyor.

TEHDİT VE ŞANTAJLA İTİRAFÇILIĞA ZORLAMA
Mehmet Temür yönetimindeki Cezaevi yönetimi tarafından ayrımcılığa maruz bırakılan Hizmet gönüllüleri, her türlü imkanlarının kısıtlanması ve şartlarının mümkün olduğunca zorlaştırılması yoluyla, psikolojik ve fiziksel işkenceye maruz bırakılıyorlar. Bütün bunların dışında hemen herkes bir şekilde tehdit veya şantaj ile itirafciliga zorlanıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ