Kaçırılan 11 kişinin isimleri

Şu ana kadar 11 kişinin Erdoğan Rejimi tarafından kaçırıldığı kesinleşti. Tam sayı bilinemiyor.
90'lı yılların "beyaz toros" olayları Erdoğan Rejimi'nde yerini "Siyah Transporter"a bıraktı. Kaçırılan kişiler resmi binaların dışında haftalarca süren ağır işkencelerden geçiriliyor. Ardından ya kendilerinden bir daha haber alınamıyor ya da bir senaryo uydurularak polise teslim ediliyorlar.

Şu ana kadar bilinen 11 kaçırılma olayı var. Olayların gerçekleşme biçimi neredeyse aynı. Üç ya da dört araç tarafından durdurulan kişiler, siyah bir transportera bindirilerek ortadan kaybediliyor. 

Emniyet bu olayların hiçbiriyle ilgili etkin soruşturma yapmıyor. Hatta aileler Emniyet'in ısrarla yapmak istemediği kamera görüntülerini toplama işini yapıp kaçırılma anlarına ait görüntülere bile ulaştılar. Ancak Emniyet bu görüntülerde açıkça plakaları ve yüzleri görünen kişilerle ilgili hiçbir işlem yapmadı. 


Emniyet'in olayların üzerine gitmemek için çabası ve eşleri kaçırılan ailelere yönelik yaptığı baskı, işin içinde Erdoğan Rejimi'nin olduğunun en net kanıtı. 

Kaçırılan kişilerden bazılarından aylardır haber alanamıyor. 90'lı yılların infaz sistematiğine uyan bu yöntemler Erdoğan rejiminde daha organize biçimde Başkent Ankara'ya kadar taşınmış durumda. 

İşte aktifhaber'in ulaştığı bilgilere göre şu ana kadar kaçırıldığı tespit edilen isimler:

1- SUNAY ELMAS
27 Ocak 2016’da Ankara CEPA alışveriş merkezi önünden saat 11.00 sıralarında kaçırıldı. Olay görüntülerinin Emniyet'te olduğu halde kaçıranlar hakkında hiçbir işlem yapılmadı. 

2- MUSTAFA ÖZGÜR GÜLTEKİN
Rekabet Kurumu çalışanı Mustafa Özgür Gültekin 21 Aralık 2016'da 18.15 sıralarında Ankara Beştepe’de kaçırıldı. Ailesi, Gültekin’in kaçırılma görüntülerine çevredeki 2 ayrı kameradan ulaştı. Kaçıran siyah transporter ve diğer araçlar ve kişiler net biçmide görülüyordu. Emniyet'e teslim edilen görüntülerdeki kişiler hakkında hiçbir işlem yapılmadı.

3- HÜSEYİN KÖTÜCE
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu çalışanı Hüseyin Kötüce 28 Şubat 2017'de Ankara Batıkent metro istasyonu otoparkından saat 19:00 civarında kaçırıldı.

4- AYHAN ORAN 
MİT’den ihraç edilen Ayhan Oran 1 Kasım 2016 tarihinde kayboldu. MİT'ten ihraç edilmeden önce Yunanistan'da görevli olan Orhan, 1 Kasım’da saat 12.38’de Yunan plakalı otomobiliyle oturduğu siteden ayrıldı. Siteden çıkış görüntüsü olan Ayhan Oran’ın saat 13.14 de bir görüntüsüne daha ulaşıldı. Ancak şahısla ilgili ulaşılan ikinci görüntünün bulunduğu kamera ile oturduğu site arasındaki mesafenin 36 dakika kadar uzak olmadığı, 5 dakikalık bir mesafe olduğu anlaşıldı.

Ayhan Oran 17 Haziran 2016’da görevden uzaklaştırıldı, 2 Ağustos 2016’da ihraç edildi.

Ayhan Oran Fransa’da suikasta uğrayan PKK’lılar (Sakine Cansız, Leyla Söylemez ve Fidan Doğan) ile ilgili dosyaya ilişkin bilgi sahibiydi. Aynı dönemde Fransa suikastını gerçekleştiren Ömer Güney’in hapishanede ölmesi/öldürülmesi olayı gerçekleşti.

5- MESUT GEÇER
MİT’ten ihraç edilen Mesut Geçer, 26 Mart 2017 tarihinde Ankara Yenimahalle ilçesi Çakırlar semtinde kaçırıldı.

6- TURGUT ÇAPAN
KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesi çalışanı  Turgut Çapan 31 Mart 2017 tarihinde saat 12.00 sıralarında Ankara Şentepe’de kaçırıldı. Ailesi kaçırıldığı bölgedeki kameraları tespit edip Emniyet'e bildirdi. Ancak Emniyet kamera kayıtlarını toplamayı reddetti. Mağdurun ailesinin evinde 26 Nisan 2017 günü saat 01.00 sıralarında Polis tarafından arama yapıldı.

7- ÖNDER ASAN
KHK ile kapatılan özel okullarda öğretmenlik yapmış olan Önder Asan 1 Nisan 2017 tarihinde Ankara Yenimahalle Yahyalı’da kaçırıldı. Asan'ın arabasının lastiklerinin indirilmiş olduğu, bu nedenle taksiye bindiği, içinde bulunduğu taksinin önünün 4 araçla kesilip, Siyah Transporter'a bindirilerek kaçırıldığı belirlendi. 

Önder Asan, kaçırıldıktan 41 gün sonra 12 Mayıs 2017 günü Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Şube Müdürlüğünde ortaya çıktı. Ailesine gözaltında olduğu haber verilen Asan’ın avukatı görüşme için Emniyete gitti ancak müvekkili ile görüşemedi. Bir sonraki gün Avukatı ile görüşebilen Asan’ın 1 Nisan 2017 günü taksi ile yolculuk yaparken 4 araç tarafından yolunun kesildiği ve silahlı kişilerce kaçırıldığı anlaşıldı. Söz konusu kişilerin kendilerini Polis olarak tanıttıkları, Asan’ın 42 gün 1.5 m2 lik bir hücrede tutarak işkence yaptıkları ve 12 Mayıs 2017 günü Eymir gölü yakınında Asan’ı bırakıp Polise teslim ettikleri öğrenildi.

8- CENGİZ USTA
04.04.2017 tarihinde öğretmen Cengiz Usta kayboldu. Ailesi Emniyet'ten yardım alamayınca kendi imkanlarıyla bilgi topladı ve Usta'nın benzer yöntemlerle kaçırıldığını belirledi. 

9- MUSTAFA ÖZBEN
Ankara Barosu eski Avukatlarından Mustafa Özben 9 Mayıs 2017 günü öğlen saatlerinde kızını okula bırakmak üzere evinden çıktı. Özben o gün evine geri dönmedi.

Özben’in bir müddet KHK ile kapatılan Turgut Özal Üniversitesinde de öğretim görevlisi olarak derslere girdiği öğrenildi.

10- FATİH KILIÇ
KHK ile mesleğinden ihraç edilen öğretmen Fatih KILIÇ’tan 14 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ailesi haber alamamaktadır. Fatih Kılıç 14 Mayıs 2017 günü saat 23.00 sıralarında Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali'nden (AŞTİ) ailesini yolcu ettikten sonra ortadan kayboldu. Ailenin ısrarlarına rağmen Emniyet, AŞTİ'deki kamera kayıtlarını.

11. DURMUŞ ALİ ÇETİN ​
KHK ile mesleğinden ihraç edilen polis memuru Durmuş Ali Çetin, 17 Mayıs 2017'de kaçırıldı. 7 ay önce önce açığa alınıp daha sonra da meslekten ihraç edilen 3 çocuk babası Durmuş Ali Çetin, Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesine bağlı Arıtaş Mahallesi’nde yaşadığı evden sabah saatlerinde ayrıldı ve bir daha dönmedi. Aile polisten yardım alamamaktan şikayetçi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ