İşte Erdoğan'ın Guantanamosu

Kıyafetler suça göre ayrı ayrı dikilmeye başlandı. Yeni yapılan cezaevlerinin ayrıntıları netleşti.
12 Eylül'de Evren Rejimi'nin projelendirdiği ancak hayata geçiremediği "tutuklulara tek tip kıyafet" uygulamasını Erdoğan Rejimi hayata geçiriyor. Erdoğan'ın "Guantanamo'daki gibi bunlara tek tip kıyafet giydirelim" sözleri sonrası başlayan çalışma bitmek üzere.  

Habertürk'te yer alan habere göre yargılamalarda tutuklu-mahkûm-ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılama gibi bir ayrıma gidilecek ve suç tasnifine göre farklı renkler seçilecek.

Düzenleme sadece Hizmet Hareketi'ne yönelik kitlesel kırım çerçevesinde tutuklananlar için değil; aynı kapsamdaki tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak. Bu doğrultuda Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’un 2’nci ve 64’üncü maddelerinde değişiklik yapılacak.


Kanunun 2’nci maddesinde, “Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin kurallar, hükümlülerin ırk, dil, din, mezhep, milliyet, renk, cinsiyet, doğum, felsefi inanç, milli veya sosyal köken ve siyasi veya diğer fikir yahut düşünceleri ile ekonomik güçleri ve diğer toplumsal konumları yönünden ayrım yapılmaksızın ve hiçbir kimseye ayrıcalık tanınmaksızın uygulanır. Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazında zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz” deniliyor. Bu maddede bazı değişiklikler yapılacak. 64’üncü maddede ise “Muhtaç hükümlülere talepleri halinde, idare tarafından iklime ve sağlığa uygun giysiler verilir. Hükümlülerin giysileri, iç ve dış güvenlik görevlilerinin giymekte olduğu üniformalara benzer şekil ve renkte olamaz” ifadesi yer alıyor. Buna tutuklular de eklenecek. Ayrıca darbe girişimi gibi müebbet ağır hapisle cezalandırılan suçlar da kıyafetler yönünden tasnif edilecek. Tutuksuz yargılananlar tek tip kıyafet giymeyecek.

ADALET BAKANLIĞI OLUMSUZ GÖRÜŞ VERMİŞ AMA

Adalet Bakanlığı ilk etapta tek tip kıyafet uygulamasına olumsuz görüş verdi ancak Erdoğan'ın ısrarı sonrası görüşünü değiştirdi.

70 bin civarında tulum şeklinde kıyafetler dikilmeye başlandı. Badem kurusunun öne çıktığı tek tip kıyafette diğer alternatif koyu sarı-açık kahve renk.

CEZAEVLERİ DE GUANTANAMO STİLİ
Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek'in geçtiğimiz gün açıkladığı Hizmet Hareketi'ne yönelik kitlesel kırım çerçevesinde tutuklananlar için yapılmakta olan 1000'er kişilik 50 cezaevinin ayrıntıları da netleşti. 

Cezaevleri 6 metrekarelik, 1-3 kişinin kalacağı hücre tipi şeklinde inşa ediliyor.
 
Cezaevlerinde alan oldukça dar inşa ediliyor. "Belli bir grup üyesi insanın" ayrı cezaevlerinde tutulması ise Hitler rejiminin uygulaması
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ