Eski diplomatlara işkence Fox News'da: Diplomatlar işkenceyi anlattı, iktidar yalanladı

Sınav yolsuzluğu iddialarıyla 20 Mayıs'ta Dışişleri Bakanlığı'na düzenlenen ve 249 kişi hakkında yakalama kararı çıkarılan operasyonda 78 kişi gözaltına alınmıştı.
Gözaltına alınan bir grup eski diplomata Emniyet'te işkence yapıldığı ortaya çıkarken, işkence ve kötü muamele dünya medyasının da gündeminde.

Ankara Emniyet'i işkence yapıldığı yönündeki açıklamaları yalanlarken, Ankara Barosu yaptığı incelemede işkencenin yapıldığına yönelik bir rapor hazırladı ve ilgili kolluk görevlilerinin görevden alınarak haklarında yasal işlem başlatılması çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'a verdiği destek ile bilinen Fox News'da Hollie McKay imzalı haberde, eski  diplomatların gördükleri işkenceyi detaylarıyla anlatmasına rağmen iktidarın bunu reddettiğine dikkat çekildi.


HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun ilk olarak duyurduğu işkenceyi, Ankara Barosu da raporuyla teyit etmiş oldu.

Raporda, gözaltında olan altı kişiyle yapılan görüşmede bu kişilerin itirafçı olmaya zorlandıkları, beş kişinin işkenceye ve kötü muameleye maruz kaldığı ifade edildi. Yaşadıkları işkenceyi anlatan beş kişi gözaltında tutuldukları koğuşlardan çıkarılarak birinin kelepçesiz, dördünün de ters kelepçeli olarak Mali Suçlar Soruşturma Bürosu’na götürüldüklerini, burada karanlık bir odaya sokulduklarını anlattı.

Anlatımlarına devam eden beş kişi kendilerini önce duvara yasladıklarını, gözlerini bağladıklarını, sonrasında diz çöktürüldüklerini, bir süre süründürüldüklerini, cop ile kafalarına vurulduğunu, konuşmazlarsa copu makatlarına sokulmakla tehdit edildiklerini ve karanlık odadaki kişilerin copu vücutlarında gezdirdiklerini ifade etti.

McKay imzalı haberde olayla ilgili şu detaylara yer verildi:

"Giderek artan sayıda insan hakları aktivisti ve uluslararası kurum, gözaltında Türk diplomatlara yönelik cinsel, fiziksel ve psikolojik işkence iddialarının araştırılması çağrısında bulunuyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen diplomatlardan biri yaşadıklarını şöyle anlattı:

'20 Mayıs'ta sivil kıyafetli polis memurları gözaltı için evime geldi. Kimse bana neden gözaltına alındığımı bile söylemedi. Sadece 'FETÖ' denildi. Sonra, üç görevli tarafından alındım ve Ankara'ya götürülmek üzere bir polis aracına konuldum. Hakkımda çok sayıda suçlama olduğu ve belki çocuğumun düğününü görebileceğim söylendi.'

Fox News'a konuşan diplomat, birdenbire ve tuhaf bir şekilde bakanlık sınavlarında hilenin yanısıra terörizm ile suçlandığını söyledi. Bununla birlikte, sınav kağıtları imha edildiği için kendini temize çıkarma imkanının da ortadan kalktığını belirtti. Görevden atılan diplomat, 'cezaevine zihinsel hazırlık eziyetin sadece başlangıcıydı' yorumunu yaptı ve ekledi:

'Bir geceyarısı, polis memurları beni ve meslektaşlarımı hücreden aldı. Kollarımızdan sürüklenerek, karanlık bir koridora girdik. Ellerimiz arkadan kelepçeliydi ve gözlerimiz bağlıydı. Yüzlerimizi plastik poşetlerle kapattılar ki yüzlerini göremeyelim. Ardından da copla cinsel saldırıya uğradık. Tüm bu süreç boyunca bizi, 'itiraf etmeye' zorlamak için tehdit ettiler ve aşağıladılar. Böylesi bir 'itiraf'ı yapmayı reddetmemiz halinde ise tecavüzle tehdit edildik.

Sadece benim için değil tüm ailem için travmatikti. Hala tehdit altındayız. İşkence görenlerden bazıları akıl sağlığını kaybetme aşamasında. Bazıları şartlı salıverildi ve hem polis hem de istihbaratın katı gözetimi altındalar.'

Ankara Barosu'na göre, geçen ay, dört Türk Dışişleri eski personeli keyfi bir şekilde gözaltına alındıklarını ve kötü muameleye maruz kaldıklarını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü de, Türk hükümetine bağımsız bir soruşturma açması çağrısında bulundu. 

Ankara Emniyet'i, Fox News'a işkence ve kötü muamele iddialarını yalanladı ve, 'soruşturmanın hukuka uygun bir şekilde' yürütültüğünü savundu ve 'temelsiz' iddiaların 'önemsenmemesi' gerektiğini savundu."

Haberin orjinalini buradan okuyabilirsiniz...


Kaynak: FOX NEWS
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ