Der Spiegel MİT'in Moğolistan'dan insan kaçırma teşebbüsünü yazdı!

Yaşananlar ‘diplomatik skandal’...
Almanya’nın ünlü haber dergisi Der Spiegel MİT’in Moğolistan’dan öğretmen kaçırma girişimini diplomatik skandal olarak okuyucularına aktardı. Tanınmış haftalık dergisi Der Spiegel, online sayfasındaki haberde Moğolistan’ın Hizmet Hareketi mensubunu bir kişinin kaçırılmasına müsaade etmediğini ve yaşananların ‘diplomatik skandal’ olduğunu yazdı.

Dergi, 5 kişilik bir ekibin Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’da zorla minibüse bindirdiği Türkiye vatandaşı Veysel Akçay’ı kaçıramadığını belirtti. Akçay’ın Cengizhan Havalimanı’nnda bekletilen özel uçağa bindirilerek kaçırılmak istenmesi ile ilgili, “Acaba Erdoğan yönetimimin parmağı var mı” diye akıllardan geçtiğini vurguladı.

Moğolistan yetkililerinin Veysel Akçay’ın Ulanbatur’dan kaçırılmasına müsade etmediğinin altının çizildiği haberde, “Akçay’ın kaçırılma olayını emniyet yetkililere duyuran vatandaşlar, Türk askeri hava kuvvetlerine bağlı ve Akçay’ı deport etmek için kullanılacak uçağın kalkışına engel oldu.” ifadeleri kullanıldı.


50 yaşındaki Akçay’ın Moğolistan’daki Gülen Hareketi’yle bağlantılı bir okulun müdürü olduğunun dile getiren Spiegel, Berlin’de bulunan Hizmet Hareketi Diyalog Merkezi İnsiyatifi‘nin yaptığı açıklamaya yer verdi. Haberde ayrıca, Akçay’ın Almanya’daki EWE Empathy Worldwide Education GmbH dünya geneli okulların olduğu şirketinin genel müdürü olduğunu duyurularak, Türk yetkilileri 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünde cemaati sorumlu tuttuğu da yazıldı.

Akçay’ın yakınlarndan alınan bilgileri uluslararası ajanslar vasıtasıyla teyit eden Spiegel, Moğolistan devlet yetkililerinin uçağın kalkışını engellediğini tekrarladıktan sonra, havalimanında Akçay’ın kaçırılmasını protesto eden vatandaşların ve öğrencilerin, kendisinin serbest bırakılmasını istediği vurgulandı.

Moğolistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Battsetberg Batmunkh’un Türk elçiliğini uyararak, Moğolistan sınırları içerisinde insan kaçırma girişiminin ülkenin bağımsızlığına ciddi zarar vereceğini açıklıkla söylediği de belirtildi.

Moğolistan Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu böyle bir girişim olmadìğını söyledi ve akşam saatlerinde ülkeyi terk eden özel uçakta Akçay’ın olmadığı açıklandı.

AKP’nin genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  2013 yılında hedef noktasına oturttuğu Gülen Hareketine yönelik sert müdahelelerine devam ettiği de derginin haberinde yer aldı ve bunlar arasında MİT tarafından yapılan insan kaçırmalara da değinildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ