Cezaevinde büyüyen Azra'nın hikayesi

Annesiyle birlikte tutuklu bebeklerden biri o... Hikayesi Şakran Cezaevi'nde geçiyor..
Azra 10 Eylül 2016 tarihinde doğdu. Daha dört aylıkken 17 Ocak 2017 günü annesi gözaltına alındı. Daha süt bebeğiyken annesinden ayrılmak durumunda kaldı çünkü gözaltında iken annesinde kalmasına izin verilmedi.

Bebeğin annenin yanına alınmamasında Emniyet yetkilileri soruşturmaya bakan savcının kesinlikle izin vermediklerini söylediler.

Aile savcıyla görüştüğünde ise kendisinin izin verdiğini ama Emniyet'in imkanlarının kısıtlı olduğunu belirtti. Bebek süt ememiyor, savcılık ve emniyet topu birbirine atıyordu. 


Azra annesinin yanına alınmayınca, 6 gün boyunca 3 saatte bir emzirilmek için emniyete götürüldü.

23 Ocak 2017 de annesi tutuklanarak İzmir Kadın Cezaevine (Şakran) götürüldü. Azra ile annesini irtibatı tutuklamadan sonra koptu. İşlemlerin halledilip Azra'nın annesine verilmesi 3 gün sürdü.  


(Azra Cezaevi'nin avlusuna banyo yaptığı legenle çıkabiliyor. Yerler beton ve kirli olduğu için emekleyemiyor)

Azra şu anda 10 aylık olmak üzere. Altı aylık tutuklu bir bebek 
Emekleme sürecine giren Azra'nın emekleyebileceği temiz bir alan yok koğuşta. 

Edinilen bilgiye göre vücudunda atopik egzama rahatsızlığı var. Annesinin yediği çoğu şey Azra yı rahatsız ediyor. Vücudunda kızarıklıklar oluşuyor. Revir haftada sadece salı günleri. Diğer günler doktora gidemiyorlar.

Azra'nın egzama için kullandığı özel kremi edinmesinin tam 2 ay sürdüğü öğrenildi. Cezaevindeki koğuşların ve tuvaletlerin kapıları demirden ve her açılıp kapanmada Azra irkilerek uyanıyor. Aşırı kalabalık koğuşta uyku düzenini tamamen kaybetmiş durumda. 

Annesi neredeyse gün boyu Azra'yı dizlerinde sallamak durumunda ve bu nedenle sürekli dizleri ağırıyor. 

(Azra masanın üzerinde emeklemeye çalışıyor. Başka alan yok)

6 aylık olduğunda Azra'nın ek gıdaya başlaması gerekiyordu. Ancak Azra'ya ek gıda hazırlanabilecek bir ortam bulunmuyor. 

Çorba bile yapacak bir imkan yok. Çocuğunun kıyafetlerini sık değiştirmesi gereken annenin sürekli leğende çamaşır yıkamaktan bel ağrıları oluşmuş durumda.

Azra için ekstra bir yatak talebe rağmen verilmedi. Bir süre annesinin yanında yatmak zorunda kaldı ama annesi ranzadan düşmesin diye neredeyse tüm geceyi uykusuz geçiriyordu. Bunun üzerine cezaevi kantininden alınan üç battaniye üst üste serilerek Azra'ya yatak yapıldı. 

Azra'nın bir de abisi var; Faruk. Şu anda 3,5 yaşında. Annesi onun hasretine dayanamadığından ayda bir defa, bir haftalığına Faruk annesinde kalıyor. Bu süreçte 2 çocuğa bakmak daha da zorlaşıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ