Bir işkence iddiası da Maraş'tan: Ağır hastalar bile...

Türkiye'deki cezaevlerinden işkence iddiaları yağmaya devam ediyor.


Son olarak Maraş'taki Türkoğlu Cezaevin'nde 30 kadar gardiyanın mahkumlara işkence yaptığı, hasta mahkumların bile yerlerde sürüklenerek darp edildiği iddia edildi.

Cezaevlerinde tedavisi yapılmadığı için hastalanarak ölenlerin yanı sıra bir de kötü muamele görenler var.


Türkoğlu Cezaevi'ndeki iddiayı dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı İlhan Öngör. 

Ailelerin başvurusu üzerine Türkoğlu Cezaevi'ni ziyaret eden Öngör, sonrasında yaptığı açıklamada, "Cezaevi müdürü koğuşlara girip ayakta sayım dayatması yapmış. Mahpusların kabul etmemesi üzerine yaklaşık 30 infaz koruma memuru koğuşlara girmiş ve mahpuslara saldırmış. Ayakta duramayacak kadar hasta olan mahpuslar bile ağızları kapatılıp, yerlerde sürüklenerek darp edilmiş. Vücutlarının çeşitli yerlerinde ciddi hasarlar var" diye konuştu.

Gazeteduvar'ın haberine göre, Öngör, işkence gören mahkumlarla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu işkence olayından sonra mahpuslar ayrı koğuşlara bölüştürülüyor. Eşyalarını almalarına dahi müsaade edilmiyor. Bundan dolayı yemek yiyemiyor, duş alamıyorlar. Ayrıca cezaevi idaresi 19 mahpusla ilgili tutanak tutup ‘bizi darp ettiniz’ diye şikayetçi oluyorlar ve mahpusları disipline sevk ediyorlar. Bu hukuk dışı fiilleri işleyenlerin tespit edilmesi ve olayın etkin soruşturulmasının takipçisi olacağız. Başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz."

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Türkoğlu Cezaevi’ndeki işkence iddialarıyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına soru önergesi verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ