Avukat anlatıyor: ‘ Elektro cop ile çocuklara elektrik vermişler’

Kadıköy’de “Karneler sizin, gelecek bizim!” çağrısıyla eylem yapan yaklaşık 30 öğrencinin polis tarafından darp edilerek gözaltına alınıp daha sonra serbest bırakılması sosyal medyanın gündeminde.Eylem için, Devrimci Liseliler (Dev-Lis), Devrimci Liseliler Birliği (DLB), lise Anarşist Faaliyet (LAF), Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) ve Özgür lise çağrı yapmıştı.


Darp görüntülerinin sosyal medyada paylaşılmasının ardından #KadıköydeİşkenceVar etiketinde liselileri darp eden polislere tepki gösterilirken Avukat Tamer Doğan, “Otobüste çok sert bir şekilde coplar ile çocukların kafalarına ve sırtlarına vuruyorlar. Elektro cop ile çocukların ayaklarına elektrik veriyorlar. Kelepçeler ve kasklar ile çocukların kafalarına vuruyorlar” dedi. 
 
 Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, yaşanan olayı başından bu yana takip eden avukat Tamer Doğan, Bir kişiyi sokak ortasında yere yatırıp darp etmenin adının işkence olduğunu belirten Doğan, karakola gittiğinde kendisinden önce gelen üç avukat arkadaşının küfürler ile dışarı çıkarıldığını anlatıyor.

“Ben bir şekilde çevik kuvvet aracının yanına ulaştım” diyen Avukat Doğan, “O sırada çocuklardan biri hafif bir şekilde camı açtı. İçeride çocukların kanlar içinde olduğunu gördüm. Zaten bunları fotoğraflar ile belgeledik. Çocuklar aynı zamanda yaklaşık üç saat kanlar içinde ve ters kelepçeli halde aracın içinde bekletiyorlardı. Yaşı 17’den küçük olanlar da aracın içinde ters kelepçeliydi” diyor.
 
Emniyetin kendilerini çocukları ile görüştürmemesinin ardından milletvekilleri ve İstanbul Barosu başta olmak üzere çok sayıda yere başvurduklarını söyleyen Doğan, şunları kaydediyor:

“Normalde bu çocukları acilen hastaneye götürmeleri gerekiyor. Çünkü kafa travması var. Örneğin Çağdaş’ın kafasında 5 tane kırık var. Aynı şekilde diğer birkaç çocukta öyle. Ve bunlar hastaneye götürülmüyor. Ambulans çağrılıyor. Araç içerisinde tedavi ettiriliyorlar. 3 saat öyle beklediler. Ne zamanki gündem oldu, vekil adayları karakolun önünde açıklama yaptılar. Bir anda polisler çocukların abisi oldu. Ancak ondan sonra çocuklar için bir şey yapabildik.”

Dayanışma ile öğrencilerin serbest bıraktırdığının altını çizen Doğan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Cumartesi günü çocukları muayene edeceğini ve detaylı işkence raporu çıkaracağını aktardı:

“Biz de dosyanın avukatlar olarak bir komisyon hazırladık. Saat 16.00 gibi bir toplantı yapıp yapılan işkence ile ilgili atılması gereken adımları atacağız. Bütün işkence fotolarını topladık. Biz bu işin sonuna kadar mücadelesini sürdüreceğiz.”
  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ