Acı haber: Yunanistan'a geçmek isteyen 16 kişinin botu battı

3'ü bebek 6 kişi hayatını kaybetti, 9 kişi kurtarıldı.
Ege Denizi’nde, Midilli Adası’na sığınmak isteyen ve Hizmet Hareketi mensubu olduğu iddia edilen kişileri taşıyan botun batması sonucu 3’ü bebek, 2’si kadın 6 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı. Hayatını kaybedenlerden 3’ünün bebek olduğu bildirildi.

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Botun alabora olması sonucu yaşamını yitiren 6 kişinin kimlikleri de belli oldu. Ölenlerin Y.B.A., B.Y., N.Y. isimli çocuklar ile S.A. ve S.A. adlı kadınlar ve G.Y., olduğu belirtildi. Kayıp olarak aranan kişinin ise organizatör olduğu ifade edildi.

Teknede bulunan İ.A., B.Ç., G.Y., H.A., E.A., Ö.F.Ö., M.R.A., E.A. ve R.Ç. ise sağ kurtarıldı.

GÜLEN’İN YEĞENİNİN KOCASI DA VAR İDDİASI

Bu arada batan tekneden sağ olarak kurtarılan İ.A.’nın  Fethullah Gülen Hocaefendi’nin yeğeninin kocası olduğu belirlendi. İ.A.’nın, aile hekimiyken KHK ile ihraç edildiği, Edremit ilçe imamı olduğu gerekçesiyle ve Edremit Cumhuriyet. Başsavcılığı’nca hakkında arama kararı bulunduğu ifade edildi.

Olayda kızı R. Ç.’yi kaybeden kendisi ise sağ kurtarılan B.Ç.’nin de Edremit’te kuyumculuk yaptığı ve hakkında arama kararı olduğu kaydedildi.
Eşi G.Y. ile çocukları B.Y. ve N.Y. boğulan G.Y.’nin de Hizmet Hareketi 'ne yakın kurumlarda çalıştığı belirlendi.

H.A.’nın ise Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen iken KHK ile ihraç edildiği ve Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yakalama kararı olduğu tespit edildi. H.A’nın. olayda boğulan S.A.’nın eşi olduğu iddia edildi.
Eşi S.A. boğulan, kendisi ise sağ kurtarılan E.A.’nın da Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yakalama kararı olduğu kaydedildi. Kurtarılanlardan Ö. F. Ö.’nün ise organizatör olduğu kaydedildi.

‘OHAL FELAKETLERİ BİTMEDİ, ZULÜM DEVAM EDİYOR’

HDP Kocaeli Milletvekili ve insan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu yaşanan felaket nedeniyle bir mesaj yayınladı. Sosyal medya üzerinden paylaştığı açıklamasında Gergerlioğlu, “Yine felaket! Türkiyeli mülteciler… 16 kişilik bot battı, 3’ü bebek 5 kişi öldü bu sefer. OHAL felaketleri bitmedi, bitmez, zulüm devam ediyor.” dedi.

Gergerlioğlu, “OHAL döneminde basına yansıyan Ege ve Meriç’te boğularak ölen Türkiyeli mülteci sayısı 21. Bunların 13’ü çocuk, 8’i yetişkin. Giderek artacak gibi… Bu veballer OHAL’e evet veren Ak Parti ve MHP’lilerin üzerindedir. TBMM’de çok uyardık, dinlemediler, düşünmediler bile…” ifadelerini de kullandı.

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmek isteyen ve Gülen Cemaati mensubu oldukları öne sürülen 16 kişinin içinde bulunduğu şişme botun alabora olması sonucu 6 kişi öldü, 1 kişi kayboldu, 9 kişi kurtarıldı. Ölenlerin 3’ünün bebek olduğu öğrenildi.

Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesindeki botların devriye yaptığı saatlerde termal kameralarla belirlenen kişilerden 9’u kurtarıldı.

Yazar Natali Avazyan, paylaştığı tweet’te, “Zulümden kaçarak Midilli adasına kaçmakk isteyen 3’ü bebek 5 kisi hayatını kaybetti. Daha ne kadar çocuklarımızı Ege sularında kaybedeceğiz? Bu nasıl kararmış kalpler ki, vicdan azabı çekmiyor. Allah kahretsin sizin gibi kararan kalpleri” dedi.
  Yeni Asya Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz ise, hükümete yakın medyanın haberi veriş biçimini “Egedeki son faciayı CNN Türk “Fetö’cüleri taşıyan bot battı” altyazısı ile veriyo! Can verenlerden 3’ü bebek! Türkiye böylesine bir vicdan çürümesine hiç şahit olmuş muydu? Yazıklar olsun…” ifadeleriyle eleştirdi.
 
KAYIPLAR ARANIYOR

Ayvalık Sahil Güvenlik Komutanlığı botta toplam 16 kişi olduğunu öğrenmesi üzerine, İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ile İzmir’in Dikili ilçesinden gelen bir helikopterin havadan yardımıyla arama çalışmaları başlatıldı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ