6 aylık bebeği soyup X-RAY'den geçirdiler

Tahliye olan hamile kadın Tarsus Cezaevinde yapılan işkenceleri anlattı.
İnfazı 6 ay ertelenerek Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nden tahliye edilen 9 aylık hamile Remziye Baskak, yürümekte zorluk çektiği halde kelepçeli halde götürüldüğü revirde kontrollerinin yapılmadığını belirterek, "Bir hafta önce cezaevine getirilen bir tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi" dedi. 

Mersin'de yaşayan 9 aylık hamile Remziye Baskak, 5 Ağustos günü "Örgüte yardım ve yataklık etmek" iddiasıyla kesinleşmiş cezası olduğu gerekçesiyle tutuklanarak Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi'nde gönderildi. Avukatı tarafından infazın ertelenmesi talebiyle yapılan başvurunun kabul edilmesi ardından Baskak, 14 Ağustos'ta infazı 6 ay ertelenerek tahliye edildi. Önceki gün tahliye edilen Baskak, işkence haberleri ile gündemden düşmeyen Tarsus Cezaevi'nde yaşanan hak ihlallerinin yanı sıra tutukluların yaşadıklarını anlattı. 

'HAMİLELİK KONTROLÜNE KELEPÇEYLE GÖTÜRÜLDÜM'


Tutuklulara çıplak aramanın dayatıldığını ve kabul etmeyenlere keyfi hücre cezası ile görüş yasağı verildiğini kaydeden Baskak, kendisinin de çıplak aramaya dayatmasına maruz kaldığını söyledi. Baskak, daha sonra gardiyanların bu dayatmadan vazgeçerek, “Sen hamile olduğun için sana tolerans gösterelim” dediğini aktardı.

Hamilelik kontrolleri için cezaevi idaresine başvurduğunu ifade eden Baskak, revire kelepçeli bir şekilde götürüldüğünü söyledi. Kelepçe ile yürümekte zorlandığını kaydeden Baskak, "Gardiyanlara 'Yürümekte zorlanıyordum bu yüzden kelepçe takmayın' dedim. Ama beni kelepçeli bir şekilde revire götürdüler. O halimle götürülmeme rağmen kontrol edilmeden geri getirildim" diye konuştu. 

'HERŞEY GARDİYANLARIN KEYFİNE GÖRE'

Cezaevinde her konuda keyfi davranıldığının altını çizen Baskak, şöyle dedi: "İsterlerse tedavi ederler, istemezlerse tedavi etmezler. Cezaevinde kaldığım günlerde çok zorlandım. Sağlıklı tutuklular bile bu uygulamalar karşısında çok zorluk yaşıyor. Hamile ve hasta tutuklular için bu durum ikiye katlanıyor. Cezaevinde her şey gardiyanların keyfine kalmış durumda."

'6 AYLIK BEBEK ÇIPLAK ŞEKİLDE X-RAY'DEN GEÇİRİLDİ'

Kendisinin maruz kaldığı hak ihlallerinin dışında diğer tutuklu kadınların yaşadıklarına da değinen Baskak, "Bir hafta önce 6 aylık bebeği olan bir tutuklu getirildi. Getirilen bu tutuklu ve 6 aylık bebeği çıplak bir şekilde x-ray cihazından geçirildi" dedi. 6 aylık bir bebeğin çıplak şekilde x-ray cihazından geçirilmesinin sağlıklı olmadığını anlatan Baskak, birçok tutukluya ailesiyle haftalık telefon görüşmesi yasağının getirildiğini vurguladı. 

'ÇORABINI ÇIKARAMAYAN TUTUKLUYA 12 GÜN HÜCRE CEZASI'

Cezaevi'nde gardiyanların sürekli gerginlik yaratmaya çalıştığını ifade eden Baskak, tutukluların cezaevindeki sorunların çözülmesi için verdiği dilekçelere ise dönüş yapılmadığını söyledi. Tarsus Cezaevi'nde tutuklulara ciddi bir yönelim olduğunun altını çizen Baskak, tutukluların keyfi uygulamalara maruz kaldığını yineleyerek, "50 yaşındaki tutuklu bir anneye çorabını çıkaramadığı için 12 günlük hücre cezası verildi" dedi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ