Zindaşti olayı gösterdi ki; Saray f.tö sopasıyla yargıyı hizaya getiriyor

Uyuşturucu baronu İranlı Zindaşti’nin Saray’ın başdanışmanı Burhan Kuzu’nun yargıya baskısı sonucu tahliye edilmesi, siyasetin yargı üzerindeki baskısını yeniden tartışmaya açtı.
İki eski savcı Hasan Dursun ve Mehmet Özkan, ‘Hukuk Penceresi’ adlı YouTube kanalında bu konuyu değerlendirdi.

Kendisini ‘devrik savcı’ olarak tanımlayan Hasan Dursun, siyasetin yargıyı çepe çevre sardığını söylüyor. Dursun’a göre Saray, emir ve talimatlarını yerine getirmeyen hakim ve savcıları ‘f.tö’ sopası göstererek hizaya getiriyor. Saray’ın istediği kararları vermeyen hakim ve savcılar ‘f.töcü’ olmakla tehdit ediliyor.

HER ADLİYEDE SARAY’IN BAĞLANTI NOKTALARI VAR


Hasan Dursun’un açıklamalarından bazı bölümler şöyle: “Yargı siyaset tarafından çepe çevre sarılmış durumda. Her adliyede, bir şekilde HSK’ya, Saray’a bağlantılı olarak iş yapan bağlantı noktaları var. HSK tarafından 2014 sonrasında atanan hemen hemen tüm başsavcı ve komisyon başkanlarının yazılı olmayan görevlerinden bir tanesi, siyasilerin ilgilendiği davalarla ilgili doğrudan bağlantı noktaları olmaları. Diğer tüm hakim ve savcılar bu ‘bağlantı noktaları’ üzerinden kontrol ediliyor.”SEN TAHLİYE ET, BİZ ARKANDAYIZ!

“Zindaşti’nin tahliye kararını veren hakim (Cevdet Özcan, HSK’ya verdiği ifadede) diyor ki, ‘Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında tahliye kararı verdiğim için medyada ‘f.töcü’ diye yaftalandım. Burhan Kuzu, Zindaşti’nin tahliyesi için beni arıyordu. Kuzu’ya ‘Zindaşti aynı zamanda ‘f.tö’yle suçlanıyor. Ben bununla ilgili tahliye kararı verirsem yine aynı şeylerle suçlanırım’ dedim. Burhan Kuzu ise bana teminat veriyor. ‘Sen tahliye kararı ver, biz senin arkandayız. Kesinlikle bu suçlamadan dolayı sana bir yaptırım uygulayamaz.’ dedi.

SARAY İSTEDİĞİ HAKİMİ ‘F.TÖCÜ’ İLAN EDEBİLİR

“Buradan iki anlam çıkıyor; Saray istediği hakim ve savcıyı f.töcü yaftasıyla etkisiz hale getirip ihraç etme gücü ve potansiyeli var. Hakimler ve savcılar üzerinde bunun ciddi bir korkusu ve baskısı var. Çünkü şu anda oluşturulan kriterler çerçevesinde f.töcü yaftası vurulamayacak hiç kimse yok. Dolayısıyla oluşturulan bu kullanışlı sopa yargıyı hiza getirmek için kullanılan etkin bir silah haline dönüştürülmüş vaziyette. Cevdet Özcan da bunu söylüyor; “Bana f.töcü derler diye bu adamı tahliye etmedim ama Saray gücünü kullanan Burhan Kuzu bana teminat verdi. Seni bundan dolayı ihraç edemezler diye”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ