Zarrab’ın kara para ve rüşvet trafiği: Türkiye, FinCEN’de bahsi geçen belgeleri talep etti mi?

İranlı iş insanı Reza Zarrab’ın ABD Hazinesi’ne bağlı Mali Suçları Araştırma Ağı'na (FinCEN) ait raporlarına da yansıyan kara para aklama ve rüşvet ağı HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan tarafından Meclis gündemine taşındı.


HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, ABD Hazinesi’ne bağlı Mali Suçları Araştırma Ağı’na (FinCEN) ait raporlarda yer alan, Türkiye’deki bazı şirketlere ve siyasilere yapılan şüpheli para transferlerinde adı geçen İranlı Reza Zarrab’ı meclis gündemine taşıdı. Turan, konuyla ilgili hem soru hem de araştırma önergesi verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:


“ABD Hazinesi’ne bağlı istihbarat birimi Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) sunulan Şüpheli Eylem Bildirimi (SAR) raporlarına göre, İngiliz Standard Chartered Bankası (SCB), 2007-2016 yılları arasında, İran’a yönelik yaptırımların yasa dışı yollarla delinmesiyle ilgili hakkındaki suçlamaları kabul eden Reza Zarrab ve ağı için toplamda 5,8 milyar doları aşan 37 bin 533 adet para transferi gerçekleştirdi.
“ZAFER ÇAĞLAYAN VE MUAMMER GÜLER’E DE PARA AKTARILMIŞ”

FinCEN raporlarına göre SCB 2007’den itibaren Zarrab’ın gaz karşılığı altın planının bir parçası olabilecek 124’ten fazla şirket ve kişinin para transferlerini aktardığını tespit etti. FinCEN kayıtlarına göre, SCB’nin Ocak-Eylül 2016 arasında şüpheli para transferlerini aktardığı kişiler arasında Reza Zarrab’ın kuryesi olmakla suçlanan Halil Akkaya, Murat Yılmaz, Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya ve İçişleri eski Bakanı Muammer Güler de yer alıyor.”

“ZARRAB’LA İLİŞKİLİ ŞİRKETLER VE YAPILAN PARA TRANSFERLERİ”

Önergedeki açıklamalar şöyle devam etti: “Aynı rapora göre SCB’nin, Reza Zarrab’ın ilişkisi olduğunu belirttiği şirketler ve yapılan bazı para transferleri şu şekilde: Lord Metal İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd Şti, Onur Air Taşımacılık AŞ, Otik Havacılık Sanayi ve Ticaret Ltd Şti, Nargis Uluslararası Dış Ticaret Ltd Şti: FinCEN Files’a göre Nargis Uluslararası Dış Ticaret, 11-12 Mayıs 2016’da SCB aracılığıyla Türkiye üzerinden Çin’e 168 bin dolar aktardı. Simla Danışmanlık AŞ: 22 Ocak 2016’da Endonezya’da faaliyet gösteren İran merkezli bir şirket, Simla Danışmanlık’a 50 bin dolarlık şüpheli para transferi yaptı.

Rona Döviz ve Kıymetli Maden Ticaret AŞ: SCB, Ocak-Eylül 2016 arasında gerçekleştirdiği 133,1 milyon dolarlık para transferinin 87 milyon dolarını bu şirkete aktardı. Transferler Rona Döviz tarafından; Rona Değerli Madenler ve Değerli Taşlar Ticaret Ltd Şti’ne ve şirketin hesaplarının bulunduğu Kuveyt Türk ve Türkiye Finans bankalarına yapıldı. Atasay Kuyumculuk Sanayi ve Ticaret AŞ: Ocak-Eylül 2016 arasında Atasay’ın gönderici veya alıcı olduğu 82 bin doları aşan şüpheli para transferi bulunuyor.”

“ŞÜPHELİ TRANSFERLER”

Turan, 9 milyon doları aşan havaleye de şöyle dikkat çekti:

“Güneş General Trading LLC: Bankanın raporuna göre SCB, Aralık 2011-Eylül 2012 arasında Güneş General Trading LLC için toplamda 108 milyon doları aşan 226 para transferi yaptı. Banka, Ocak 2012’de hazırladığı bir başka raporda da Mayıs-Kasım 2011 arasında şirket için yaptığı toplamda 34 milyon doları aşan 160 para transferini şüpheli olarak işaretledi.

NAB Holding: SCB, Güneş General Trading LLC ile Türkiye merkezli NAB Holding ile arasında da şüpheli transferler olduğunu bildirdi. Güneş General Trading’den NAB Holding’e toplamda 9 milyon doları aşan 17 havale yapıldı. Bu transferler Haziran-Temmuz 2012 tarihleri arasında gerçekleşti.”

“İDDİALARLA İLGİLİ TÜRKİYE’DE BİR SORUŞTURMA AÇILDI MI?”

HDP’li Turan, önergesinin devamında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

1. İngiliz Standard Chartered Bankası, OCAK-Eylül 2016’da Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya’ya ve İçişleri eski Bakanı Muammer Güler’in hesaplarına ne kadar para transferi yapmıştır? Bu para transferinin yapılmasının gerekçesi nedir?

2. FinCEN raporlarına göre şüpheli para transferleri yapılan şirketler hakkında Türkiye’deki yasal merciler tarafından bir soruşturma açılmış mıdır? Bir soruşturma açıldıysa sonuçları nelerdir?

3. Reza Zarrab’ın yukarıda bahsi geçen şirketlerle olan bağlantısı nedir?

4. Türkiye hattında 20 milyar dolarlık bir kara para trafiği ve bu para ticaretinde 800 milyon dolarlık rüşvet dağıtıldığı iddiaları doğru mudur? Doğruysa hangi tarihlerde kimler ne kadar rüşvet almıştır?

5. Rüşvet iddiaları doğruysa adli süreç hangi aşamadadır?

6. Türkiye, ABD Hazinesi’ne bağlı Mali Suçları Araştırma Ağı’ndan (FinCEN) bahsi geçen belgeleri talep etmiş midir?

7. FinCEN raporlarında adı geçen Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Halk Bankalarındaki para transferleriyle ilgili herhangi bir inceleme ve araştırma yapılmış mıdır? Yapıldıysa sonuçları nelerdir?
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ