‘Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs’ten hayatını kaybetti’

Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs'ten hayatını kaybetti.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs’ten hayatını kaybetti” açıklaması yaptı.

Çavuşoğlu, “Dün akşam itibariyle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi getirdik. Sudan’da da öğrencilerimiz gelmek isteyen öğrencilerimizi getirdik. 14 günlük karantinaya alındılar.” dedi.


“DÜNYANIN GÜNDEMİ KORONAVİRÜS”

Dünyanın gündeminin yeni tip Koronavirüs salgını olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Dün akşam itibariyle 8 ülkeden 2 bin 721 öğrencimizi getirdik. Sudan’da da öğrencilerimiz gelmek isteyen öğrencilerimizi getirdik. 14 günlük karantinaya alındılar. Bu bir küresel salgın yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da lütfen mecbur olmadıkça dışında dışarın çıkmayın. Bir ihtiyacınız olduğunda misyonlarımıza haber verin. Yurt dışında 32 vatandaşımız Koronavirüs’ten hayatını kaybetti. Çoğunluğu Avrupa ülkelerinden. Bazı vatandaşlarımızın aileleri cenazelerin Türkiye’ye getirilmesini istedi. Biz o ailelere gereken yardımları yapıyoruz. Normal uçuşlar yok ama kargo uçuşları var, gerekli tedbirleri alarak vatandaşlarımızın cenazelerini ülkemize getirilmesi konusunda da gereken desteği veriyoruz.” ifadesini kullandı.

“17 ÜLKEYE TIBBİ MALZEME GÖNDERDİK”

Çavuşoğlu, “Ülkelerin Dışişleri Bakanları ile bazen ticaretle ilgili, bazen vatandaşlarımızın durumu ile görüşmeler gerçekleştirdik. Birçok ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi. Bugüne kadar 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. Bir fon oluşturması için teklif verdik. Dünyanın en zengin değil ama en cömert ülkesiyiz. Uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla iş birliği içinde olması gerekiyor. Devletimiz bir karar alırken vatandaşlarımıza ceza olsun diye almıyor, amacımız vatandaşlarımızın can sağlığı. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmamalı, devletimiz gerekli desteği veriyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda hassasiyeti var, yeter ki onlar çıkmasınlar. Son günlerde bunu da suistimal edenler var, video çekenler yapanlar oldu. Bu duyurudan haberi olmayan yaşlı vatandaşlarımız var.” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ