YSK’nın yeni başkanı Muharrem Akkaya oldu

Yüksek Seçim Kurulu’nun yeni başkanı belli oldu. Görev süresi dolan Sadi Güven’in yerine Muharrem Akkaya seçildi. Akkaya, 31 Mart’taki İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi yönünde oy kullanmıştı. Akkaya, görevi 2023 yılına kadar yürütecek.
Yüksek Seçim Kurulu, yeni başkanını belirlemek üzere toplandı. 6 yıllığına seçilen 6 yeni üyenin katıldığı toplantıda gizli oyla başkanlık seçimi yapıldı. Görev süresi dolanların yerine Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçimlerde belirlenen Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Orhan Usta, Danıştay Büyük Genel Kurulunca seçilen Ali Ürker, Battal Öğüt ve Ekrem Özübek’in yanısıra görevini sürdüren 5 üyenin de katıldığı seçimlerde başkanlık koltuğuna seçilen yeni isim Muharrem Akkaya oldu.

‘PİŞMANLIĞIN VAR MI’ SORUSUNA BÖYLE CEVAP VERDİ: ZAMANI DEĞİL!

Seçimin ardından YSK önünde kameraların karşısına geçen eski YSK Başkanı Sadi Güven, “Artık seçimle ilgili konuşma sırası değil. 7 sene içinde 8 seçim çok yoğun bir şekilde basın mensupları ile birlikte yaşadık.” diye konuştu. “Bir pişmanlığınız var mı?” Sorusuna Güven, “Şimdi onun zamanı değil, daha önce yaptığım konuşmalarda onların cevabı var.” şeklinde cevap verdi.


YSK Başkanı Akkaya da, “İnşallah ben de sayın başkanım (Sadi Güven) gibi bu görevi onurlu bir şekilde bitiririm. Böyle bir kişiden görev devralmaktan onur ve gurur duyuyorum.” dedi. Akkaya, seçim güvenliğine ilişkin soruya, “Seçim süreci başladığında kurulla birlikte ne gerekiyorsa yaparız zaten.” cevabını verdi.

MUHARREM AKKAYA KİMDİR?

1964 yılında Karabük Ovacık’ta doğan Akkaya, 1989’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra mesleğe Karabük’te başladı. Çeşitli ilçelerde hakimlik, Kocaeli’nde savcılık yapan Akkaya, Adalet Bakanlığı İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı tetkik hakimliğinden sonra Ceza İşleri Genel Müdür Yardımcısı oldu. 24 Şubat 2011’de Yargıtay Savcılığına, üyeliğine seçilen Akkaya, Eylül 2016’dan bu yana YSK üyesi olarak görev yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ