Yoksul ailelerin çocukları okulu terk ediyor: Bakanlık çareyi sınıf tekrarında buldu

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarını terk eden öğrencileri araştırdı. Yoksul ailelerin çocukları eve destek olmak için okulu bırakıyor. Bakanlık, çözüm olarak sınıf tekrarı uygulamasını getiriyor.


Okulu terk eden öğrencilerin ailelerinin çoğunluğunun sosyoekonomik ve eğitim düzeylerinin düşük olması Milli Eğitim Bakanlığını (MEB) harekete geçirdi. MEB, öğrencilerin okula devamını sağlamak için 8 yıl önce vazgeçtiği sınıf tekrarını geri getirmeyi planlıyor.

MEVZUAT YENİDEN DEĞİŞTİRİLECEK


Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre MEB, 2012 yılında getirilen 4+4+4 sistemiyle zorlaştırılan sınıf tekrarını yeniden gündeme aldı. Bakanlığın bu kapsamda yeni mevzuat değişikliğine hazırlandığı belirtilirken sınıf tekrarının uygulandığı dönemde her 10 çocuktan birinin sınıf tekrarı yaptığı MEB’in raporlarına da yansıdı. MEB’in raporlarına göre sınıf tekrarının maliyeti ise yıllık 125 milyon dolar.

9. SINIFTA TEKRAR YAPAN ÖĞRENCİ ORANI YÜZDE 14

MEB, UNICEF ile 7 yıl önce hazırladığı “Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı, Okul Terk Sebepleri ve Örgün Eğitim Dışında Kalan Çocuklar Politika Önerileri Raporu”nda, sınıf tekrarının son olarak uygulandığı dönemde, 9. sınıfta tekrara kalan öğrenci oranının yüzde 14’e ulaştığı, genelde yüzde 7’nin üzerine çıktığı belirlendi.

YOKSUL AİLE ÇOCUKLARI OKULU TERK EDİYOR

Raporda ayrıca, “ekonomik koşullar nedeniyle okullar arasındaki fırsat eşitsizliğinin meydana getirdiği uçurumun öğrenci başarısındaki etkileri” vurgulandı. Okulu terk eden öğrencilerin ailelerinin çoğunluğunun sosyoekonomik ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu, öğrencilerin yüzde 10’unun da ailelerine destek olmak amacıyla çalışmak için okulu bıraktıkları tespiti yer aldı.

TAŞRA TEŞKİLATLARINA YAZI GÖNDERİLDİ

Bakanlık Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatına gönderdiği yazıda, “9. sınıfı tekrar etmek durumunda kalan öğrencilerin belirlenmesi” talimatı verildi. Belirlenen öğrenciler ile velilerinin derslerini tamamlamaları için mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmesi istendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ