Yeniden toplanan Meclis’in ilk gündemi Bekçiler Yasa Teklifi

TBMM, koronavirüsü salgını nedeniyle verilen 48 gün aranın ardından bu hafta yeniden toplanıyor. Meclis Genel Kurulu'nda ilk görüşülecek madde Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi olacak.

TBMM, Koronavirüs’le mücadele kapsamında 16 Nisan’da ara verdiği mesaiye yeniden başlıyor. Meclis Genel Kurulu’nun ilk gündem maddesi  tanınan geniş yetkiler nedeniyle tartışma konusu olan bakçiler olacak. Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi, ilk çalışma haftasında Genel Kurul’a gelecek.  AB’ye uyum düzenlemelerini içeren Rekabet Yasası değişikliği ile İkinci Yargı Paketi de komisyonlarda ele alınacak.

Hürriyet‘ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, Meclis çalışmaları, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun sürdürülecek. TBMM yerleşkesine ziyaretçi girişini yasaklayan kararın süresi bu ay sonuna kadar uzatıldı. AKP ve MHP grupları, bu hafta Genel Kurul’da Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi’nin görüşmelerini tamamlamayı hedefliyor.


Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi ile bekçilere aşağıdaki yetkiler tanınacak:

* Bekçiler, kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek.

* Şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

* Bekçiler, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlamakla yetkili olacak.

* Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip bulunacak. Jandarma teşkilatında istihdam edilen bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek.

* Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak ve maaşlarında artış sağlanacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ