Yeni atanan rektörlerde ‘Ensar Vakfı’ bağlantısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 9 üniversiteye atanan rektörler, yine ‘tanıdık’ çıktı. Üstelik atanan bazı rektörlerin "çocuk istismarıyla" gündeme gelen Ensar Vakfı ile bağlantılı oldukları iddiaları da var.

Birgün Gazetesi’nden Berrak Güngör tepki çeken son rektör atamalarıyla ilgili bir özel haber hazırladı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan atamalar tepki toplamaya devam ediyor.

Peki yeni atanan isimler kimler?


ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NE ENSAR VAKFI KONUŞMACISI

Habere göre rektör olarak atanan isimlerin bazılarının, AKP’ye yakınlığıyla bilinen ve adı skandallarla anılan vakıflarla bağlantılı olması dikkat çekti.

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Sedat Murat, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), İlim Yayma Cemiyeti gibi kuruluşların yüksek istişare heyetlerinde yer alıyor. Bunun yanı sıra İlim Yayma Mezunları Derneği Denetim Kurulu Başkanı olan Murat’ın, 28 Aralık 2016 tarihinde, Ensar Vakfı’na bağlı Genç Ensar tarafından düzenlenen istişare toplantısına konuşmacı olarak katıldığı görülüyor.

Atanan rektörlerden bir diğeri de Prof. Dr. Mehmet Karakaş. Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne atanan Karakaş’ın Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Ensar Vakfı 1’inci Genel Kurulu’na katıldığını gösteren fotoğrafları sosyal medyada mevcut.

Mehmet Karakaş, Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne atandı. Karakaş, Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’na katılmıştı.
Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un da, Ensar Vakfı Bursa Şubesi’nin 2 Kasım 2016 yılında düzenlediği bir programa konuşmacı olarak katıldığı biliniyor.

AKP ADAY ADAYI REKTÖR

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Hamdullah Şevli’nin ‘Millet Kıraathaneleri’ övgüsü dikkat çekerken, Şevli’nin aynı zamanda AKP ile olan yakın bağları da var. Zira Şevli, bir dönem AKP Sosyal Politikalar Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bunun yanı sıra İstanbul Ticaret Üniversitesi’ndeki görevinden istifa ederek, AKP’den Van milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

ERDOĞAN’A GÖRE KÜTÜPHANE DÜZENLEDİ

Galatasaray Üniversitesi’ne atanan Eyüp Ertuğrul Kasrak da dikkat çekici bir isim. Kasrak’ın üniversitede vekâleten rektörlük yaptığı sırada, Erdoğan’ın üniversiteye gelmesi üzerine, kütüphanedeki kitapları kaldırıp yerlerine dini kitaplar yerleştirdiği iddia ediliyor. Bu iddia sosyal medya hesaplarından da paylaşıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ