Yeni Akit’ten Karahasanoğlu Rakel Dink’i hedef gösterdi, adalet arayışını ‘şımarıkça’ buldu

Yeni Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, 14 yıl önce katledilen Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’i hedef alarak, “şımarık” ve küstah” dedi.


Yeni Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, 14 yıl önce katledilen Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’i hedef alarak, “şımarık” ve küstah” dedi. Karahasanoğlu’na tepki gösteren İHD’den, “Hrant Dink de böyle hedef göstermelerle katledildi” açıklaması geldi.

Yeni Akit gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, Hrant Dink’in öldürülmesinin 14. yıl dönümü anmasında konuşma yapan Rakel Dink’i hedef gösteren bir yazı yazdı. Dink’in adalet mücadelesini ‘şımarıklık’ olarak gören Karahasanoğlu, “Binlerce askerimiz, polisimiz şehid oldu.. Şahsen bana sorsanız, 10 tanesini söyle deseniz.. Tamamlayabileceğimden emin değilim.. Ama Hrant Dink’i ezberledik” ifadelerini kullandı. İHD ise, “‘Şımartı’lanlar Rakel Dink değil; katiller, cinayetin yolunu döşeyenler, üstünü örtmekle meşgul olanlardır” dedi.


Rakel Dink’i ‘küstah’ olmakla suçlayan Karahasanoğlu, şunları yazdı: “Öldüren, devleti ele geçirmek isteyen F... bile olsa. Ben onu suçlu görmüyorum.. Devlete el koymak isteyen Ergenekoncular bile suçu işlemiş olsa, ben onları suçlu görmüyorum. Suçlu, devlet’ diyen bir küstahlıkla karşı karşıyayız. Öyle bir küstahlık ki.. ‘Eşimin davası 14 yıldır devam ediyor. Bu 14 yılda bir cinayet davasını çözemediler. Çünkü maksat çözmek değil.’ Bu ülkede Eşref Bitlis gibi bir general şehid edilmiş, bir kişi yargılanmamış.. Dosyası kapatılmış.”

“Bu vatan için şehid olmuş binlerce kişinin dosyaları kapatılmış.. Sanki gerçekten suçlu devlet olsa ve o devlet, tüm bu suçları işleyen aynı devlet olsa. Eşref Bitlis dosyasını kapatan devlet, Hrant Dink dosyasını kapatamazmış gibi, devlete hakaret içerikli sözler saygısızca, küstahça söylenen sözler… Bunları şımartanlar kimler? Bir avuç CHP’li.. Bir avuç HDP’li.. Ve bunlara şirinlik meraklısı, bizim mahallenin bir avuç entel-danteli!”

“HRANT DİNK DE BÖYLE HEDEF GÖSTERMELERLE KATLEDİLDİ”

Karahasanoğlu’nun yazısına yazarlardan, düşünce ve ifade özgürlüğü savunucularından ve insan hakları derneklerinden tepki geldi. Rakel Dink’in tıpkı eşi Hrant Dink gibi hedef gösterildiğini kaydeden İnsan Hakları Derneği (İHD), “Hrant Dink de böyle hedef göstermelerle katledildi. ‘Şımartı’lanlar Rakel Dink değil; katiller, cinayetin yolunu döşeyenler, üstünü örtmekle meşgul olanlardır. Tıpkı Yeni Akit gibileri. Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü’nün bu sözlerini lanetliyoruz!” açıklamasında bulundu.

İHD Eş Genel Başkanı, insan hakları savunucusu avukat Eren Keskin ise Karahasanoğlu’na tepkisini, “Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü, Rakel Dink’i hedef aldı: “Suçlu, devlet” diyen bir küstahlıkla karşı karşıyayız, bunları şımartanlar kimler? Yeni Akit ‘devlet görüşü’ nü açıklamış” sözleriyle dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ