Yeneroğlu: Metin Gürcan olmayan belgeyi paylaşmaktan tutuklandı, karar hukuk garabeti

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, DEVA Partisi kurucusu Metin Gürcan’ın tutuklanmasının hukuki dayanaktan yoksun olduğunu belirtti.


Metin Gürcan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya casusluk amacıyla temin etme’ suçundan yürüttüğü soruşturma kapsamında 26 Kasım’da İstanbul’daki evinde gözaltına alındıktan sonra çıkarılığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

‘OLMAYAN GİZLİ BİLGİNİN PAYLAŞMASINDAN TUTUKLANIYOR’


Gürcan’ın tutuklanmasıyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Yeneroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin Metin Gürcan ile ilgili tutuklama kararı hukuki gerekçelerden yoksundur. Casusluk suçunun özü olan “gizli bilgi temini” ile ilgili en ufak bir saptama olmadığı için Metin Bey olmayan gizli bilginin paylaşımından tutuklanıyor.Mahkeme kararı tam bir hukuk garabeti. Bir hakimin tutuklama kararı verirken sözde ‘kuvvetli suç şüphesini’ tespit ettiği suçun tanımından ve unsurlarından bihaber olması herhalde hukuk tarihinde okutulacak dersler arasına girebilecek niteliktedir.

Bir kişinin casusluk suçundan sorumlu tutulabilmesi için Türkiye’nin aleyhine ve yabancı bir devletin lehine gizli bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmiş olması lazım. Dosyada gizli bilgi temini ile ilgili bir saptama yok zaten…

Ülkemizde pek çok kişi bu ve bunun gibi soruşturmalarla gerekçesiz olarak tutuklanıyor ve yargılanıyor çünkü insan hayati değersiz kabul ediliyor. Adalet dağıtması beklenen mahkemelerin hukuk bilincinden bu kadar yoksun olması anayasal devlet iddiasından da büyük bir kopuştur.

Sadece kurucumuz olan Metin Gürcan Bey’in değil, kim olursa olsun her bir yurttaşımızın temel hakkı kutsaldır ve dokunulmazdır. Mücadelemiz insan onurunu varlık sebebi kabul eden bir devlet anlayışı içindir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ