Yargıdan umudunu kesen halk çözüm için Saray’a başvuruyor

Hakkını yargıda alamayacağını düşünen halk, başvurusunu Saray’a yapıyor. Geçen yıl CİMER’e yapılan başvuru bir önceki yıla kıyasla yüzde 90 arttı.


Hakkını yargıda alamayacağını düşünen halk, başvurusunu Saray’a yapıyor. Geçen yıl CİMER’e yapılan başvuru bir önceki yıla kıyasla yüzde 90 arttı. Devlet kurumlarındakilerin talimat almadan iş yapmadıklarını vurgulayan CHP’li Antmen, halkın CİMER’de de çözüm bulamadığını belirtti.

Türkiye’de kurumlara güven giderek azalıyor. Hakkını yargı önünde aramaktan vazgeçen halk, Saray’a başvuruyor. 2020’de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurularda, bir önceki yıla kıyasla yüzde 90 artış yaşandı. Merkeze bir yılda tam 6 milyona yakın başvuru gerçekleşti.


ALTUN, CİMER’İ KATILIMCI DEMOKRASİ İÇİN ÖRNEK GÖSTERDİ

BirGün’den Yaren Çolak’ın haberine göre İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Polis Radyosu’nda İpek Açar’ın hazırlayıp sunduğu “Can Cana” programına konuk oldu. CİMER’in katılımcı demokrasinin en güzel örneklerinden biri olduğunu savunan Altun, “Bu konuda çok iddialıyız. CİMER’i devlet-vatandaş ilişkilerine olan katkısı nedeniyle dünya iletişim tarihinde devrim olarak nitelendirilecek bir yapı olarak değerlendiriyorum” dedi. CİMER’de çok güçlü bir etkileşim olduğunu söyleyen Altun, 2020’de CİMER’e bir önceki yıla kıyasla yüzde 90 düzeyinde artışla 6 milyona yakın başvuru yapıldığı bilgisini verdi.

HALK İŞİNİ CİMER’İN ÇÖZECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

Ekonomik sıkıntıların arttığını ancak liyakatsız yöneticiler nedeniyle vatandaşın derdinin çözülmediğini vurgulayan CHP’nin hukukçu milletvekillerinden Alpay Antemen ise “Bu kadar çok başvuru yapılmasının sebebi, vatandaş işini yargıya götürerek çözemiyor vatandaş yargıya gitmek yerine CİMER’de işinin çözülebileceğine inanıyor. Ancak ne yargı ne de CİMER çözmüyor” dedi.

SARAY’DAN TALİMAT GELMEDEN İŞ YAPILMIYOR

Adliyelere güvenin azaldığını vurgulayan Antmen, “Bunun birinci nedeni davalar bitmiyor. İkincisi de liyakatsız yöneticiler, ama CİMER’den de hayır yok. Türk idari sisteminde tek adama bağlanma nedeniyle bir ilçedeki ilçe müdürü kültür vs ilçedeki yerel idarecilerle devlet görevlileri dahi saraydan emir ve talimat almadan hiçbir işi doğru düzgün yapmıyorlar. Devletin tüm kademelerinde AKP’li olmak şartı olduğu için vatandaşların işi çözülmüyor. Devlet yönetimindeki acizlik ve tek adam rejimi insanları hak aramaya itiyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ