"Yargı süreci değil, yukarıdan gelen talimat izlenimi yaratıyor"

HDP’lilerin 6 yıl önceki Kobani olayları gerekçesi ile gözaltına alınmasını değerlendiren eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “Yargı süreci değil, yukarıdan talimat izlenimi yaratıyor. HDP’yi sistemin dışına atmak doğru değil” ifadelerini kullandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına ilişkin soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan HDP’lilerin işleminin sürdüğü bildirildi. Gelişmeye dair eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, “Gerçekten suç işlenmişse mutlaka üzerine gidilmeli. Ama bu, zamanında yapılmalı. Henüz deliller tazeyken, tanıklar olayı anlatabilecek durumdayken soruşturma yapılmalı. Altı yıl geçtikten sonra yargı önüne çıkarılması, ‘Şimdiye kadar nerede kaldınız?’ sorusunu sordurtuyor” dedi.

"YASAL SİYASİ AKIMLARI KORUMAK ZORUNDAYIZ"


Operasyonun son zamanlarda HDP’ye yönelik tavrın sonucu görüntüsü verdiğini belirterek “Sistem dışına atmak, politikacılarını çalışamaz hâle getirmek, Türkiye’nin siyasal dengeleri bakımından doğru bir şey değil. Yasal koşullara uygun çalışan siyasi akımları korumak, sistemin dışına itmemek zorundayız. Ülkenin bütünlüğünün korunması ancak böyle olur. Yargının da 6 yıl sonra olayın üzerine gitmesi doğrudan doğruya kendi inisiyatifi bir işlem gibi görünmüyor. Savcılığın harekete geçmesini etkileyen faktör, yargı süreci değil, yukarıdan gelen talimat izlenimi yaratıyor” diye konuştu.

ADLİ TIP RAPORLARI TANIK İFADELERİ OLAY YERİ TUNAKLARI DA DOSYADA

Öte yandan polisin hazırladığı dosyaya, hayatını kaybeden 37 kişinin adli tıp raporları, olay yeri tutanakları, tanık ifadeleri, bilirkişi ve itfaiye raporları ile hadiselerin meydana geldiği 35 il 96 ilçe emniyetinden alınan raporlar da eklendi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ