‘Yardım vergiden düşecek, fatura yine garibana çıkacak’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Milli Dayanışma Kampanyası'na ilişkin "Kurumlar ve şahıslar tarafından yapılacak bağışların tamamı geriye dönük olarak vergiden düşürülecek. Böylece, fatura yine garibana çıkacak" dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüse karşı başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na ilişkin ilk kez konuştu.

“Kurumlar ve şahıslar tarafından yapılacak bağışların tamamı hem de, geriye dönük olarak vergiden düşürülecek. Böylece, fatura yine garibana çıkacak. Gelir Vergisi Kanunu’nun 89. Maddesi 10 Eylül 2014 tarihinde değiştirildi. Bu kanunun 10. bendi şöyle: ‘Cumhurbaşkanı tarafından başlatılan yardım kampanyalarına, makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdî bağışların tamamı gelir vergisi matrahından düşülür.’ Sormak lazım… Devleti yönetenler bağış kampanyası açıyorlar. O bağış kampanyasına katılan kişiler, geriye dönüp yaptıkları bağışların tamamını vergiden düşecekler. Erdoğan’ın bu düzenlemeden haberi var mı?”


Kılıçdaroğlu, yardım kampanyasına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi yardımların tamamının şirketler tarafından vergi matrahından düşüldüğünü ifade ederek “Aynı şekilde kanunun 6. maddesine göre patronların şirketleri ya da kendi adlarına yaptıkları bağışlar da vergiden düşecek. Örneğin A şirketi bağışta bulundu. Şirket bunu vergiden düşecek. Şirket sahibi kendi adına yatırdıysa o da vergiden düşecek” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanının yardım kampanyasıyla ilgili olarak hafta içinde kapsamlı açıklamalar yapacağını da duyurdu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ