Yandaş müteahhitlere yeni kıyak: Koronavirüs bağışları vergiden düşülecek

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında başlattığı kampanyaya makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı, beyannamede bildirilen vergi matrahından düşülebilecek.
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın vatandaşa devlet yardımı yapmak yerine zaten zor durumda bulunan halktan bağış istemesine tepkiler sürüyor. Vatandaşların hükumeti istifaya çağırdığı kampanyayı değerlendiren Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, yazısında bağış yapan müteahhitlere dikkat çekti. Toker, “Bütçeden ödeme alan müteahhitler Kovid-19 için yapacakları bağışları vergiden düşebilecek” dedi.


BELEDİYELERİN KAMPANYALARI BU NEDENLE ENGELLENMİŞ

Toker’in bugünkü yazısında kullandığı ifadeler şöyle: “Belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının gerisine düşen kampanya, -İçişleri Bakanlığı’nın belediyeleri apar topar durdurma sebebi de tam olarak budur!- yine sermaye şirketlerine yarayacak. Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl’ün de anımsattığı gibi ‘Cumhurbaşkanı’nca başlatılan yardım kampanyalarına makbuz karşılığı yapılan ayni ve nakdi bağışların tamamı, beyannamede bildirilen vergi matrahından indirilebilecek.’ Yani? Yanisi, köprü, otoyol, tünel, havalimanı, şehir hastanelerini yapıp işleten müteahhitler, bütçeden 18.9 milyar TL garanti, kira ödemeleri alacağı gibi, Kovid-19 için yapacakları bağışları vergiden düşebilecek.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ