Washington Post, ABD'nin Türkiye'yi ikna için sunduğu 'Fırat'ın doğusu planı'nı sızdırdı

Türkiye, Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlığı içinde olduğunu ilan etti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz Afrin'e girdik, Celabrus'a girdik. Şimdi de Fırat'ın doğusuna gireceğiz Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık" derken Washington'da diplomasi trafiğinin hızlandığına dair haberler geliyor.

Washington Post’ta yer alan habere göre Trump yönetimi, "Türkiye'nin olası Kuzey Suriye işgalini durdurmak için son derece yoğun çaba harcıyor."


Gazete, ABD'nin Türkiye'ye Fırat’ın doğusunda 15 kilometre derinliğinde Türk askerlerin ABD ile ortak denetleyeceği, YPG'den arınmış bölge teklifi sunduğunu ancak Ankara'nın 30 kilometre olması gerektiği konusunda direndiğini yazdı.

Haberde, Ankara’daki pazartesi günü yapılacak bir toplantıda Türkiye'nin kaygılarına da cevap verecek nitelikte nihai ABD planının sunulacağı ifade ediliyor.

Türkiye hükümetinin ayrıca, Türkiye'de yaşayan 3,6 milyondan fazla Suriyeli mültecinin güvenli bir şekilde geri dönüşünü sağlayacak alanlar konusunda ısrarcı olduğu belirtilen haberde, ABD kurmaylarının, bu kez tehdidin ciddi ve yakın olduğu görüşünde oldukları kaydediliyor.

Kurdistan 24 de, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'yi Kuzey Suriye'ye herhangi bir askeri operasyon konusunda uyardığını duyurmuştu.

Buna göre ABD Dışişleri Bakanlığı, "Kuzey Suriye'ye böylesi tek taraflı bir askeri operasyon, özellikle de ABD personeli orada ve sahadayken, Suriye'deki yerel ortaklarımız IŞİD'e karşı operasyonlarını sürdürüyorken, büyük endişe sebebidir" uyarısında bulundu.

Açıklamada aynı zamanda, "Böylesi bir operasyon kabul edilemez ve bir kez daha Türkiye'nin ortak bir yaklaşım konusunda bizimle çalışmasını bekliyoruz" deniyor.

Washington Post, Erdoğan'ın "Fırat'ın doğusuna gireceğiz" açıklamasını hatırlatarak, "Türkiye, ABD’nin teklifini reddederse, Trump yönetimi, Kürt savaşçıları (YPG) korumaya müdahale edemeyeceğini açıkça belirtti" diyor.

Gazete, YPG'nin, bölgede IŞİD'i yenmek için ABD tarafından donatılan, eğitilip yönlendirilen ve Suriye Demokratik Güçleri olarak adlandırılan 60 binden fazla sayıda askerden oluşan bir orduya hükmettiğini ifade ediyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ