Viyana’da yasak olan ‘bozkurt işareti’ni yapan şoförler işten çıkarıldı

Viyana'da bozkurt işareti yapan dört otobüs şoförü "Sembol Yasası" kapsamında işten çıkarıldı.
Avusturya’nın başkenti Viyana’da “bozkurt” işareti yapan şoförler tartışması devam ediyor. Viyana Belediyesi, bozkurt işareti yapan şehir hatlarında çalışan dört Türk otobüs şoförünün işine son verdi.


Viyana şehir hatları (Wiener Linien) Sözcüsü Christoph Heshmatpour, basına yaptığı açıklamada, şehir hatlarına ait bir otobüs parkında kaydedildiği tespit edilen görüntülerdeki bozkurt işareti yapan dört çalışanın işten çıkartıldığını söyledi.

Heshmatpour, görüntülerde yer alan ancak bozkurt işareti yapmayan diğer şoförlere ilişkin de soruşturmanın sürdüğünü dile getirdi.

Dün, Viyana şehir hatlarında otobüs şoförü olarak çalışan ve Türk kökenli oldukları anlaşılan iş üniformalı birkaç kişinin otobüs parkında bir mutfakta şakalaşırken bozkurt işareti yaptıklarını gösteren görüntüler sosyal medyada yer almıştı.

Avusturya’da 1 Mart 2019’da “aşırıcılık ve siyasal İslam ile mücadele” gerekçesiyle aralarında bozkurt sembolünün de bulunduğu, çeşitli gruplara ait işaret ve sembollerin kamuya açık yerlerde kullanımını yasaklayan “Sembol Yasası” yürürlüğe girmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ