Virüs salgını: Sağlık Bakanı ‘Türkiye için risk yok’ dedi

Sağlık Bakanı Koca, Çin'de ortaya çıkan yeni virüs salgınıyla ilgili "Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum" dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Anadolu Ajansı’nın (AA) Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtlarken Çin’de ortaya çıkan ve son olarak ABD’de görülen yeni virüsle ilgili açıklama yaptı.

Koca, koronavirüsüne ilişkin “Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim,” dedi. Koca konuşmasında şunları söyledi:


”Grip vakalarında bu yıl geçen yıla göre değişen bir oran söz konusu olmadı. İlaç ile ilgili bir sıkıntımız yok. Herhangi bir grip ilacı sorunu bulunmamaktadır. Özellikle bizim ilaç takip sistemi adını verdiğimiz kendi yazılımımız olan çok etkili kullandığımız sistemimiz var. Şu an piyasada 1 milyon 650 bin kutu grip ilacımız var. Herhangi bir ilaç sorununun olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Grip sayısında bir artış olmadığını, yeni bir ajanın da söz konusu olmadığını, bu anlamda bir risk taşımadığını söyleyebilirim.”

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA ÖNLEM ALINDI  

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs dünya çapında yayılma riski nedeniyle Türkiye’de de önlemler alınmaya başladı. İstanbul Havalimanı Hudutlar Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri bu sabah Çin’den yolcu taşıyan veya bu havayolu şirketlerine yer hizmeti veren şirketleri uyardı.

Bu şirketlerle toplantı yapan İstanbul Havalimanı Hudutlar Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri, virüsün belirtilerini ve önlemlerini anlattı. İstanbul Havalimanı Hudutlar Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri çalışanların böyle bir yolcu gördüğünde veya şüphelendiklerinde kendilerine ulaşılmasını istedi.

İstanbul Havalimanı’nda böyle bir duruma rastlanılması durumunda Hudutlar Sahiller Genel Müdürlüğü ekipleri hastaya anında müdahale edecek. Virüs taşıdığı anlaşılırsa özel kıyafetli ekipler hastayı karantina odasına alacak ve gerekli sağlık kurumlarına sevki gerçekleştirilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ