Vatandaşın sağlığı bürokrasiye takıldı: 1.5 milyon grip aşısını İran aldı

Türk Eczacıları Birliği’nin girişimiyle Hollanda’dan getirilecek 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaları bürokrasiye takılınca aşılar Türkiye yerine İran’a satıldı.


Koronavirüs nedeniyle grip aşılarına talep arttı.

İstanbul Eczacı Odası’na göre, Türkiye’nin yaklaşık 20 milyon doz aşıya ihtiyacı var. Sağlık Bakanlığı da bu kapsamda 1 milyon 300 bin doz aşı siparişi verdi. Ancak aşıların yetmeyeceği endişesi üzerine 1.5 milyon doz aşı için bağlantı kuran ve söz alan Türk Eczacılar Birliği’nin resmi işlemler için başvurduğu bakanlıktan hala bir yanıt gelmedi.


Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) girişimiyle Hollanda menşeili bir firma ile kurulan bağlantıyla Türkiye’ye getirilmesi planlanan 1.5 milyon doz grip aşısının bürokratik yazışmaların yaklaşık bir ay sürmesi nedeniyle bu sırada İran’a satıldığı öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Bürokrasiye yapılan ilk bilgilendirmeden bir ay sonra bu aşılar Hollandalı firma tarafından İran’a teslim edilmiştir. Şimdi bu gecikme nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yerine İranlılar aşılanıyor. Rejime kasteden anayasa değişikliğine gidilen süreçte Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak adlandırılan bu Saray rejiminin çok hızlı karar vereceği, çok esnek olduğu ifade ediliyordu. Ancak bu rejim yüzünden 1.5 milyon vatandaşımız grip aşısından mahrum kaldı” dedi.

Aşıların temini için 11 Eylül’de başlayan bürokratik yazışma sürecinin 14 Ekim’e kadar uzadığını vurgulayan Özel, “65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlar için toplam 18-20 milyon doz ihtiyacımız olan grip aşısı yalnızca 1.2 milyon doz olarak Türkiye’ye geldi. Önceki yıllara kıyasla doz sayısının artırılmamış olması, bu sürecin iyi yönetilmediğini, Sağlık Bakanlığı’nın hazırlıksız olduğunu göstermektedir” diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ