Van’da çığ raporu: ‘Riskli bölgeye 150 kişi alındı’

Van’da 42 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketiyle ilgili CHP rapor hazırladı.


"İkinci gün yapılan aramada 150’ye yakın sivil vatandaşın da riskli bölgeye alınması ve düzenli bir arama şekli ile yeterli çığ çubuğu olmadan aramaya katılmaları ihlallere neden olmuştur."

CHP Ankara milletvekili Tekin Bingöl başkanlığındaki heyetin raporunda şu bilgiler yer aldı: “İlk çığ felaketinde çığ altında kalan minibüste 14 kişinin 7’si kurtarılırken 5 kişinin cansız bedenine ulaşılmış ancak kalan iki kişiye ulaşılmak için uygun zaman beklenmeden ikinci gün yapılan arama işlemlerinde ihmaller yaşanmıştır. İkinci gün yapılan aramada 150’ye yakın sivil vatandaşın da bölgeye alınması ve bu vatandaşların düzenli bir arama şekli ile yeterli çığ çubuğu olmadan aramaya katılmaları ihlallere neden olmuştur. Çığın olduğu alanın içinde ateş yakılması ve onlarca insanın o ateşin başında toplu halde olması bir başka ihmal olarak görülüyor. Zira yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu bu ateşin başında toplu halde duran vatandaşlar.


‘ÇIĞI İŞ MAKİNELERİ TETİKLEDİ’

Cumhuriyet‘te yer alan habere göre, aynı anda birden fazla iş makinesinin yüksek desibelde çalışması sonucu çıkan gürültü ikinci çığın oluşmasını tetikleyen faktörlerin başında geldi.

DANIŞMANIN İDDİASI: İŞ MAKİNELERİ ZATEN ÇALIŞIYORDU

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, “Çığ altında kalan Bahçesaraylı bir yakınının cenazesini çığın düştüğü bölgenin aksi yönünde olan Hizan Pervari yolu üzerinden götürmek isterken cenaze konvoyundan ayrılıp afetin olduğu yere uğrayıp devam etmek istemiş ama o kısa sürede çığ olayı yaşanmıştır. Kendisi de bu felaketten etkilenmiştir. Ayrıca olay yerine gittiğinde zaten iş makineleri çalışır vaziyettedir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ