Van'da cezaevinde korona nedeniyle isyan çıktı

Türkiye'de koronavirüs vaka ve ölümde artış yaşanırken en büyük risk altında olanlar ise cezaevleri. Hak savunucuların infazların ertelenmesi talepleri sürerken, Van'da cezaevinden isyan haberi geldi.


HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van M Tipi Cezaevi’nde koronavirüse ilişkin alınmayan önlemlerden dolayı isyan çıktığını duyurdu.

Bu cezaevinde adli tutuklular kalıyor.


MA'nın geçtiği habere göre, koronavirüse salgınına karşı gerekli tedbirlerin alınmaması ve AKP tarafından Meclis'e getirilen yeni infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamamasına öfke duyan cezaevindeki adli tutuklular isyan çıkardı. 

Kapılara ve pencereye vuran tutukluların, bir koğuşu ateşe verdiği ileri sürüldü. Cezaevine sevk edilen itfaiye ekipleri kısa sürede yangına müdahale etti. Cezaevinde yaşanan bu olayla sırasında ölen ya da olmadığı öğrenildi. Olayı duyan tutuklu yakınları ise  bilgi almak için cezaevinin önüne geldi.

Yaşananlara dair cezaevi savcısının önümüzdeki saatlerde açıklama yapması bekleniliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç da, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tutukluların koronavirüse ilişkin alınmayan önlemlerden dolayı isyan ettiğini duyurdu.
 
Sarısaç, paylaşımında “Van M-tipi cezaevinde, korona virüsü tedirginliğinden ve alınmayan tedbirlerden dolayı isyan çıktığı , bir çok itfaiye ve zırhlı aracın oraya gittiği şu an tutsaklara müdahale ettiği bilgisi alıyoruz. Koronaya karşı en tehlikeli yerler cezaevleridir. #İnfazdaEşitlikYaşatır” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ