‘Vaka sayısı artmaya devam ederse ülke genelinde sıkı tedbirler alınır’

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs salgınının daha kötü noktalara ilerleyebileceğini bunun için bireysel önlemlere azami dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.


Türkiye’de alınan tedbirlerin gevşetilmesi sonrası koronavirüs (Covid-19) vaka sayısının artışı devam ediyor. Başta Sağlık Bakanlığı yetkilileri olmak üzere pek çok kurum önlem almanın önemini belirtse de kimi vatandaşların durumu önemsememesi nedeniyle vefat sayısı 60’ları geçti.

Bu artışlara dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Ülke genelinde sıkı tedbirler gündeme gelebilir” değerlendirmesinde bulundu.


Kayıpmaz, “Ülkemizde de aktif vaka ve ağır hasta sayısı artamaya devam ediyor. Bizler de salgının uzun süre daha devam edeceğini düşünerek bireysel önlemleri en üst düzeyde uygulamalıyız” dedi.

Hürriyet gazetesi yazarı Hande Fırat’a konuşan Kayıpmaz, “Sonbahar-kış ayları diğer solunum yolu enfeksiyonlarının da yükselişe geçtiği bir dönemdir. Ayrıca havaların soğuması insanları daha çok kapalı alanda vakit geçirmeye mecbur bırakır. Kapalı alanlar, eğer kurallara dikkat edilemezse, virüsün yayılımı açısından açık alanlara göre daha tehlikelidir. İyi tarafından bakacak olursak doğru maske kullanımı, fiziki mesafe ve hijyen bizi her sene çok yaygın gördüğümüz üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından da önemli ölçüde koruyacaktır” diyerek sözlerini sürdürdü.

Kayıpmaz, ““Biz hekimler olarak işin sağlık boyutunu düşündüğümüz için karantina uygulamasını savunabiliriz. Ama bütün hükûmetler konuyu bütün açılardan ele alarak karar vermek durumunda kalıyor. Bununla birlikte biz bireysel önlemlerde isteksiz davranırsak, tıpkı geçen hafta alınan kararlar gibi ülke genelini kapsayacak daha sıkı tedbirlerin alınması da gündeme gelebilir” şeklinde düşüncesini dile getirdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ