Ünlü tarihçi Kemal Karpat, ABD’de vefat etti

Ünlü tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat, ABD’nin Winconsin eyaletinde hayatını kaybetti. 96 yaşındaki Karpat’ın tarih alanında bilim dünyasında kabul gören çok sayıda makale ve kitabı buluuyor.
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, acı haberi Twitter hesabından duyurdu. Kalın, mesajında şu ifadeleri kullandı: “İlim ve fikir dünyamızın mümtaz şahsiyetlerinden Kemal Karpat Hoca, 96 yaşında Hakk’a yürüdü. Geride yüzlerce eser, talebe ve hatıra bıraktı. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Vasiyeti gereği cenazesi Türkiye’de defnedilecektir.”

Karpat’ın Wisconsin Hastanesi’nde tedavi gördüğü ve Çarşamba akşamı saat 18.40 civarında ruhunu teslim ettiği öğrenildi. Ölüm sebebi olarak yaşına bağlı çoklu organ yetmezliği olduğu belirtiliyor.

Kemal Karpat kimdir?


Türk anne ve babanın oğlu olarak 1925 yılında Romanya’da dünyaya geldi. Lise yıllarında eğitim için İstanbul’a geldi. 1947’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler’de, doktorasını New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimler’de 1957’de tamamladı.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’ndeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığı’nı ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumu’nun direktörlüklerini yürüttü. Orta Asya Çalışmaları Derneği’nin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı’nın da koordinatörlüğünü yaptı.

Tarih alanında çok sayıda makale ve kitabı bulunuyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ