Uluslararası basın örgütlerinden BM İnsan Hakları Konseyine Türkiye başvurusu

12 uluslararası gazetecilik örgütü, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne yaptıkları ortak başvuruda, Türkiye’de “basın özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması” için acil adım atmaları çağrısında bulundu.


Uluslararası gazetecilik örgütleri, İnsan Hakları Konseyi’nin halen devam eden 42. oturumuna sundukları başvuruda, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğüne karşı hükümetin uyguladığı “baskıcı politikalara” son verilmesi için harekete geçilmesini istedi.

SİVİL TOPLUMA SALDIRILARA SON VERİLMELİ


Başvuruda, Türk hükümetinin onlarca hapis cezası da dahil olmak üzere medya ve sivil toplum üzerindeki baskılarını sürdürdüğü konusundaki endişeler dile getirildi.

Ortak başvuruda, “Türkiye’yi hukukun üstünlüğüne kavuşturmak için acil adımlar atılması, medya özgürlüğü ve sivil topluma karşı saldırılara son verilmesi” istendi. Gazeteciler ve medya çalışanlarına büyük baskılar yapıldığı, medya kuruluşlarına ve gazetecilere keyfi davalar açıldığı, internet sitelerinin zorla kapatıldığı kaydedildi.

 İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ORTADAN KALKTI

Başvuruda son üç yıldır Türk hükümetinin ülkedeki muhalif ve muhalif seslere karşı baskıcı politikasını yoğunlaştırdığı belirtilerek, “İfade özgürlüğü ortadan kalktı. OHAL, 2018 yılının Temmuz ayında kaldırılsa da hükümetin medyaya ve sivil topluma karşı benzer baskısı sürüyor. 2016 yılındaki darbe girişiminden bu yana en az 180 medya kuruluşu kapatıldı. 220 binden fazla web sitesine erişim engellendi. En az 132 gazeteci ve medya çalışanı demir parmaklıklar arasına atıldı. Yüzlerce gazeteci sadece mesleklerini yaptıkları için terörist olarak damgalanıp hiçbir kanıt olmadan yargılandı” denildi.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ORTADAN KALDIRILIYOR

2013 yılında yapılan barışçıl ‘Gezi Parkı’ protestolarına katılan sivil toplum örgütlerinin 16 tanınmış isminin hükümeti devirmeye teşebbüs etmekle suçlandığı belirtilen başvuruda, “Türkiye’de hukukun üstünlüğünün sistematik olarak ortadan kaldırılıyor” ifadesi kullanıldı.

Güneydoğu’daki üç kentte belediye başkanlarının görevden alındığı hatırlatılan başvuruda, “BM İnsan Hakları Konseyi, Türkiye’ye içinde bulunduğu rotayı değiştirmesi için çağrıda bulunmalı. İnsan Hakları Konseyi’ni, Türkiye’nin hukukun üstünlüğünü geri kazanması, basın özgürlüğüne karşı saldırılarını sonlandırması için acil adımlar atmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz” denildi.

BAŞVURUCU ULUSLARARASI GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ

BM İnsan Hakları Konseyine yapılan ortak başvuruya imza atan uluslararası basın örgütleri arasında Uluslararası Karikatürist Hakları Birliği, Gazetecileri Koruma Komitesi, Avrupa Medya ve Basın Özgürlüğü Merkezi, Sansür İndeksi, OBC Transeuropa, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, PEN International, PEN Amerika, PEN Norveç, PEN İngiltere, PEN Danimarka ve PEN Almanya yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ