Uluslararası Af Örgütü: Türkiye’de neden hapse düştüğünü bilmiyorsun

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Andrew GardnerUluslararası Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Andrew Gardner, 15 Temmuz’dan bu yana Türkiye’de yapılan tutuklamalarla ilgili bir açıklamada bulundu.


Gardner 3 yılda 100 binden fazla insanın tutuklandığını hatırlatarak “En büyük sorun neden hapse düştüğünü bilmemen” dedi.

Alman devlet televizyonu ARD’ye ait online haber sitesi www.tagesschau.de’ye konuşanAndrew Gardner, “Türkiye’nin en büyük sorunu, hapse neden düştüğünü veya neden şikayet edildiğini bilmemen. Bu her şey olabilir. Bir konuşma olabilir, bir yerde kendini ifade etmen olabilir; bir miting ya da STK toplantısında… Bir gazetecinin veya aktivistin yayınladığı herhangi bir şey ya da bir vatandaşın sosyal medyada paylaştıkları, yani her şey olabilir” dedi.


Gardner, Türkiye’deki hapishanelerin dolup taştığını ve üç yıldan bu yana 100 binden fazla insanın tutuklandığını hatırlatarak Türkiye’de hapse girmenin çok kolay ama çıkmanın da bir o kadar zor olduğunu, soruşturmanın birkaç yıl sürebileceğini de sözlerine ekledi.

TÜRK YARGISINA GÜVEN AZALIYOR

Geçtiğimiz haftanın başında Strazburg’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’de görevden alınan hakimler ve savcılar hakkında Ankara’dan yazılı bir açıklama talep etmişti. Bu talebi değerlendiren Tagesschau, Türk yargısına karşı uluslararası eleştirinin her geçen gün arttığına yer verdi.

AMACI YARIM MİLYON İNSANI HAPSE ATMAK

Karin Senz imzalı haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reddetmesine rağmen işkence iddialarının arttığı, buna rağmen Erdoğan’ın hapishanelerle ilgili çok nadir konuştuğu, onun yerine yeni hapishane inşa ettiği belirtildi ve “Amacı yarım milyon insana demir parmaklıklar arasında yer açmak” yorumu yapıldı.

MUHALİFLER YARGI REFORMUNDAN ÜMİTSİZ

Haberde, geçen hafta Erdoğan tarafından açıklanan yargı reformu paketine de değinildi. Özellikle Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan muhalif gazeteci, yazar, akademisyen ve bürokratların bu reform paketinden bir şey beklemediği ifade edildi.

Kaynak: BOLD MEDYA
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ