'Ugan ve Kaya’yı güvenlik güçleri dışında kimse bu şekilde alamaz'

Özgür Kaya ve Yasin Ugan’ın aileleri CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile görüştü. Tanrıkulu, “güvenlik güçlerinden başkası bu şekilde alamaz” dedi.
Ankara’da 13 Şubat’ta “sivil polis” olduğunu söyleyen silahlı kalabalık bir grup tarafından kaçırılan ve bir daha haber alınamayan Yasin Ugan ve Özgür Kaya’nın aileleri CHP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Sezgin Tanrıkulu’nu Meclis’te ziyaret etti.

Ziyaret’in ardından periscope üzerinden canlı yayın yapan Sezgin Tanrıkulu, Kaya ve Ugan’ın Ankara’nın orta yerinde bu şekilde güvenlik güçleri dışında kimsenin almasının mümkün olmadığını söyledi.

AİLELER HER YERE BAŞVURDU


Tanrıkulu şöyle konuştu:

“Özgür Kaya ve Yasin Ugan isimli iki yurttaşımız, Etimesgut’ta gözaltına alındılar. O zamandan beri beş gün geçti. Avukatları başvurular yapıyorlar, eşi her yere başvurdu, ben girişimde bulundum, ama bu iki yurttaşın nerede olduğuna ilişkin bir bilgiye ulaşamadık.

Geçtiğimiz yıl da Ankara’da böyle insanlar zorla kaybedildiler. Kimi ortaya çıktı kimi hala kayıp. Bazıları aylar sonra cezaevinde ortaya çıktı. Serbest bırakılıp sonra tutuklanmışlar. Bazılarının ise akibetinden bilgi yok.

Ankara’nın orta yerinde güvenlik güçleri dışında kimsenin bu iki ismi bu şekilde, kalabalık silahlı kişilerle alması olanaklı değil. Gözaltına alındıklarına ilişkin kayıtlar ve tanıklar var ama Ankara Emniyeti’nden Valiliğinden ses yok. Zorla kaybedilme Birleşmiş Milletler yasalarına göre ağır suç. Ancak Ankara Valiliği sessiz.”

 

NE OLMUŞTU?

Yasin Ugan ve Özgür Kaya, 13 Şubat’ta Ankara’da bulundukları ev yaklaşık 40 kişilik silahlı ve sivil giyimli kişi tarafından başlarına siyah poşet ya da torba geçirilerek bir minibüse bindirilerek götürüldüler. Çevredeki insanlara “sivil polis” olduklarını söyleyen ekipler ev sahibini ve komşuları sorguladılar.

Olay sonrası Ugan ve Kaya’nın ailelerinin Ankara Emniyeti’nden bilgi talepleri geri çevrildi. Emniyet birimleri iki ismi kendilerinin gözaltına almadıklarını belirttiler. Avukatların savcılığa yaptıkları başvurulardan ise sonuç çıkmadı.

Savcılar, çok sayıda şahidi olan olay hakkında “kaçırılma” soruşturması da açmadılar.

Daha önce Hizmet Hareketi’yle ilişkili 20’yi aşkın insanın benzer biçimde kaçırılması ve MİT Özel Faaliyetler Başkanlığı’nda aylar süren işkenceden geçirilmeleri nedeniyle Ugan ve Kaya’nın da MİT tarafından kaçırıldığı düşünülüyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ