Tutuklu gazeteciler için çağrı: Gazeteciler de evde kalsın

Haberin Var Mı İnisiyatifi, koronavirüs tehlikesinden yola çıkarak sosyal medya üzerinden “Gazeteciler de evde kalsın” başlıklı bir kampanya başlattı.


Tutuklu gazetecilerle destek için kurulan Haberin Var Mı İnisiyatifi sosyal medya üzerinden “Gazeteciler de evde kalsın” adlı bir kampanya düzenledi. İnisiyatif, infaz düzenlemesine gazetecilerin de dahil edilmesini istedi.

İnisiyatif tarafından yayınlanan açıklamada cezaevlerindeki doluluk oranının yüzde 121 olduğu hatırlatılarak cezaevlerini boşaltmak için hazırlanan infaz düzenlenmesinin kapsadığı suçlara “Anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma cinsel saldırı suçlarını, uyuşturucu kaçakçılığını, hırsızlığı, vergi kaçakçılığını, insan ticaretini kapsıyor” ifadeleriyle tepki gösterildi. “Mesleğini icra etmekten başka bir suçu bulunmayan gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler ise salgın tehdidine rağmen cezaevlerinde kalacak” denilen basın açıklamasında gazetecilerin bu düzenleme kapsamına alınmaması “Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı” olduğu vurgulandı.


Açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterlerine göre şiddet çağrısı içermeyen fikirlerin açıklanması ve yayılmasının bir hak olduğu belirtilerek, “Yalnızca bu haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazeteciler de tahliye edilsin, bu sıkıntılı günleri aileleriyle bir arada geçirebilsinler” denildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ