Tutsak Mektuplar Projesi: ‘Düşüncelerinden dolayı hapse atılanlara seslenin’

Sade Edebiyat Yazarlık Atölyesi, Tutsak Mektuplar Projesi’yle günümüzde veya tarihin derinliklerinde hapse atılan masum insanlara dışarıdakilerin sesini duyurmaya çalışacak.


“Tutsak Mektuplar  Projesi ile günümüzde veya tarihin derinliklerinde hapse atılan masum insanlara sesimizi  duyurmaya çalışacağız. Onların problemlerine, sıkıntılarına ve hapse girmeyi göze aldıkları düşüncelerine kalemlerimizle dokunmaya çalışacağız” diyen Sade Edebiyat Yazarlık Atölyesi, destek beklediklerini söylüyor.

Atölye proje hakkında şunları söylüyor:


“Tarih boyunca pek çok masum insanın yolu hapishanelerden geçti. Bazen yazar, bazen din adamı, bazen siyasetçi, bazen aktivist, bazen de sıradan bir vatandaş olarak gördük onları. Tek ortak yönleri düşüncelerinden dolayı güç sahipleri tarafından suçlu ilan edilmeleriydi. Hz. Yusuf’tan Ahmet Altan’a, Nazım Hikmet’ten İskilipli Atıf Hoca’ya, Nelson Mandela’dan Selahattin Demirtaş’a, Yaşar Kemal’den, Hidayet Karaca’ya, Bediüzzaman’dan Mehmet Baransu’ya … bir çok demokrasi ve hukuk savunucusu insan, tarihin değişik dönemlerinde haksız yere hapis yattılar. Verdikleri mücadele ile gerek yaşadıkları döneme gerekse geleceğe örnek bir mücadele azmi bıraktılar ve bırakıyorlar.

Onlar özgürlüğe ve özgür düşünceye olan inançlarını kaybetmediler. Düşüncelerini hapishane köşelerinde bile anlatmaya devam ettiler. Onlara destek olan, mektuplar yazan yakınları, arkadaşları vardı. Şimdi sıra sizde.”“Bu kişi anne-babanız, kardeşiniz, sevdiğiniz bir yazar, siyaset adamı, aktivist veya sizin için değerli herhangi birisi olabilir. Atölyemizin mail adresine gönderilen mektuplar editör ekibimiz tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak. Editör ekibince uygun görülen yazılar projemizin sonunda basılacak olan kitapta yayımlanacak.”

Yazılan mektuplar 21 Mart 2021 tarihine kadar [email protected] adresine ‘Times New Roman’ yazı tipinde, 12 punto, 3 sayfayı geçmeyecek şekilde gönderebilir.

Daha ayrıntılı bilgi için Atölye’nin internet sitesini ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

İnternet sitesi: www.writing.finpolar.fi

İnstagram adresimiz: https://www.instagram.com/sadeedebiyat1/

Twitter adresimiz: https://twitter.com/sadedebi
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ