Türkiye’nin insan hakları karnesi Birleşmiş Milletler'de masaya yatırılıyor

Cenevre'de faaliyet gösteren insan hakları derneğinin (International Association for Human Rights Advocacy in Geneva) genel sekreteri Teoman Aydoğan, TR724'ten Ali Dinçer'e konuştu.


"Periyodik İncelemelerle Birleşmiş Milletler (BM) üyesi tüm ülkelerin insan hakları durumunun, BM İnsan Hakları Konseyi bünyesinde diğer devletler tarafından, sivil toplum kuruluşlarının da iştirakiyle gözden geçirilmesini kapsıyor." diyen Genel Sekreter Teoman Aydoğan şöyle açıklama yaptı:

5 yıllık raporlarda ülkedeki insan haklarının karnesi ve yapılması gerekenlere dair öneriler yer alıyor. Devletler bu raporlarla her 5 yılda bir Check Up’tan geçiyor. Devlet kendi raporunu sunuyor, STK’lar da kendi insan hakları ihlalleri raporluyor.
BM bir nevi aracı konumunda. Devletler bu raporlardan ilgilendikleri konuları ele alıp Türkiye’ye tavsiyede bulunabiliyor. Bu süreç yerli STK’larla da takip edebilmesi gerekiyor. Ancak Türkiye’de pek STK kaldığı söylenemez. Neredeyse tamamı KHK’larla kapatıldı. Bir kaç dış bağlantısı olan STK korka korka faaliyetini sürdürmekte ama onların da sesi çok cılız.

Videoyu tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz:


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ