Türkiye pandemi döneminde kayyım, gözaltı ve işkencede 90’lı yıllara döndü!

HDP tarafından hazırlanan ‘Salgın Döneminde Kürt Düşmanlığı’ başlıklı rapora göre; altısı 18 yaşın altında 15 sivil yurttaş hayatını kaybetti, 84 kişi işkenceye maruz kaldı, 93 kişi tutuklandı, 14 belediyeye kayyım atandı.
HDP yönetimi, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgın dönemini kapsayan, ‘Salgın Döneminde Kürt Düşmanlığı’ adlı bir rapor hazırladı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ile HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu tarafından açıklanan raporda, “kayyım, gözaltı ve işkence vakalarında artış gözlemlendiği” kaydedildi.

HALKA VE PARTİLERE BÜYÜK BASKI

Kürt seçmene hitap eden partilere ve Kürt halkına yönelik saldırıların arttığının ifade edildiği raporda, halkın sağlık, eğitim ve tarım olmak üzere birçok alanda büyük baskılara ve ötekileştirici uygulamalara maruz kaldığı belirtildi.


14 BELEDİYEYE KAYYIM ATANDI

Raporun açıklandığı HDP Genel Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Kerestecioğlu, salgının başlangıcıyla HDP belediyelerinin tedbirler açısından hızlıca harekete geçtiğini fakat iktidarın hedefi olmaktan kurtulamadıklarını ifade etti. Rapora göre pandemi döneminde 14 HDP belediyesine kayyIm atandı.

HÜKUMET PANDEMİ TEDBİRLERİNİ DE ENGELLEDİ

Kerestecioğlu, AKP iktidarına yakın basın organlarının, pandemi sürecinde HDP’nin başlattığı ‘Kardeş Aile Kampanyası’ projesini hedef gösterdiği ve hükumetin de projeyi engellemeye çalıştığını vurguladı.

PANDEMİDE 84 İŞKENCE VAKASI KAYDEDİLDİ

Raporda öne çıkan veriler şöyle, ”Salgının en yoğun yaşandığı 3,5 ayda en az 84 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kaldı. 387 kişi gözaltına alındı, 93 kişi tutuklandı. HPG’Li Agit İpek’in cenazesi Adli Tıp’tan ailesine kargo ile gönderildi. Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin mezarlıkları parçalandı, en az 13 mezarlık defalarca tahrip edildi, 282 cenazenin kaldırıma gömüldüğü ortaya çıktı. Cezaevlerinde maske, sıcak su, gıda, hijyen malzemelerine ulaşılamadı, başta politik mapuslar olmak üzere yüzbinlerce mahpus cezaevlerinde ölüme terk edildi.''

6’SI ÇOCUK 15 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ 

Rapora göre, salgın riskinin en yüksek olduğu 11 Mart – 30 Haziran tarih aralığında Kürt illerinde ya da başka kentlerde Kürt kimliği nedeniyle saldırıya uğrayarak, şüpheli şekilde, bulduğu cismin patlaması, kurşun isabet etmesi, askeri operasyonlar gibi sebeplerle altısı çocuk 15 sivil hayatını kaybetti.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ