Turkey Tribunal nasıl finanse edildi?

İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen sivil mahkeme Turkey Tribunal organizasyonun nasıl finanse edildiğini Turkey Tribunal’in kurucusu Johan Vande Lanotte açıkladı.

Bold Medya’dan İrfan Galip Dumlu’nun sorularını cevaplayan Lanotte, “Bu iş yola çıktığımızda iki şeye önem verdik. Birincisi yargıçların bağımsız olması. Hiçbir şekilde yargılanamayacak, tesir edilemeyecek yargıçlar olmasıydı. Hiç kimse yargıçların yönlendirilebilecek yargıçlar olduğunu iddia edemez. Bu kişiler zaten birbirlerini de tanımıyorlar.” dedi.

İkinci önemli konunun finansal bağımsızlığın sağlanması olduğunu belirten Johan Vande Lanotte, “Finansal bağımsızlık için Crout Founding metodunu seçtik. Her bir bağışın belli bir sınırının olmasını istedik ve bu sınırı 10 bin euro olarak belirledik. En az veren 2 euro verdi, 5-10 euro veren de oldu. Hedeflediğimiz toplam bağışa ulaşmış değiliz. 130-135 bin euro bağış yapıldı. Bu giderlerimizi tam olarak karşılamıyor. Turkey Tribunal söylendiği gibi bir odak tarafından finanse ediliyor olsaydı böyle bir durum olmazdı.” ifadelerini kullandı.
   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ