'Türk yargısında 5 kara delik var' dedi, üçünü saydı, ikisini paylaşmadı

İstanbul’da düzenlenen 4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nde konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, “Türkiye’de yargının 5 ana kara deliği vardır.” diyerek yargının temel sorunlarına dikkat çekti.


Zirve öncesi basının sorularını cevaplayan Cirit,  “Yargıda en çok sıkıntı olan noktalar nelerdir?” şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu: “Yargıda en çok sıkıntı olan noktalar nelerdir?” şeklindeki sorusu üzerine şöyle konuştu: “Türkiye’deki yargının sorunları vardır, yok değildir. Bu sorunların çözülmesi için de çalışılmaktadır. Gerek bakanlığımız, gerek de bizler çalışmaktayız. Türkiye’de yargının 5 ana kara deliği vardır.”

ARTAN İŞ YÜKÜ


“Birinci kara delik; artan iş yükümüz. Çok fazla iş yükümüz vardır. Mesela İstinaf Mahkemeleri’nin kurulmuş olmasına rağmen, Yargıtay’a geçtiğimiz yıl gelen dava sayısı 300 bindir. Dünyada bizden sonra gelen yargıtay Fransız Yargıtay’ıdır. Fransız Yargıtay’ına yılda 27 bin dosya gelmektedir. Amerikan Yüksek Mahkemesi’ne gelen dava dosyasından 80’i ancak karara çıkarılmaktadır. Artan iş yükümüz en birinci problemimiz. İş yükü problemiyle ilgili alternatifli uyuşmazlık çözüm yöntemleri olan tahkim, arabuluculuk ve uzlaştırmayla çözebiliriz.”

SIK YAPILAN MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİ

“İkinci olarak; sık sık yapılan mevzuat değişiklikleri hukukta bir belirsizlik meydana getirmektedir.”

YETERSİZ HUKUK EĞİTİMİ

“Üçüncü olarak; hukuk eğitiminin yetersiz olması. 100’e yakın hukuk fakültesi lisans eğitimi veriyor. Buradan çıkan öğrencilerin temel eğitimdeki eksikliklerini, daha sonraki hukuk eğitimindeki eksiklikleriyle birlikte, iyi bir hukukçu yetiştirme noktasında…”

CİRİT SON İKİ SORUNU GEÇİŞTİRDİ

Yargıtay Başkanı Cirit, 5 kara delik diye başladığı Türk yargısındaki beş temel sorunun ilk üçünü tanımlayıp 4’üncü ve 5’incisini saymadan, “Çok iyi hukuk fakültelerimiz olmasına rağmen, bunun gibi bir takım kara deliklerimiz var.” noktaladı.

“ÖNEMLİ OLAN İŞİN GELİŞİNİ ENGELLEMEK”

“Ama biz sorunları biliyoruz. Sorunları giderme yollarını da biliyoruz. Bunu ancak çok fazla çalışarak, daha çok çalışarak, yapısal bazı reformlar yaparak, bununla ilgili çalışmalarımız vardır, bunları yaparak çözebiliriz. Ne kadar çok hakim getirirseniz getirin, ne kadar çok mahkeme kurarsanız kurun artan iş yüküne bunlar çözüm olmayacaktır. Önemli olan işin gelişini engellemektir. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Yargıtay Başkanı Cirit ardından da 5 kıtadan ve 30 ülkeden, yüksek mahkeme başkanları, uluslararası uzmanlar ile Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcilerin geldiği 4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’ne katıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ