Turizm alanlarına büyük operasyon: Salda Gölü de turizm merkezi statüsünden çıkarıldı

Turizm merkezi alanlarının talana açılmasına neden olacak karar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Resmi Gazete’de yayınladı. Karar kapsamında 35 adet turizm bölgesi ile kültür turizm koruma ve gelişim bölgesinin statüsü iptal edildi.


Turizm merkezi statüsünden çıkarılan yerler arasında Millet Bahçesi yapılmak istenen Salda Gölü de bulunuyor.

Karar kapsamında Antalya, İzmir ve Aydın’ın da aralarında yer aldığı toplam 30 şehirdeki turizm merkezinin statüsü değiştirildi. Karar ile Adana, Denizli, İzmir, Diyarbakır ve Muğla’daki beş kültür, turizm koruma ve gelişim bölgesi de iptal edildi. 


Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre turizm bölgesinin sınırlarında da değişiklik yapıldı. Buna göre 30 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma gelişim bölgesinin sınırları da değiştirildi. Sınırları değiştirilen merkezlerin bulunduğu kentlerden bazıları Antalya, Aydın, İzmir, Muğla ve Rize oldu.

Muğla’da büyük bir alanı kapsayan Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı, Cumhurbaşkanlığı kararı ile turizm merkezi ilan edildi. İzmir Alaçatı Turizm Merkezi’nin de sınırları değiştirilerek bölge, İzmir Çeşme, Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi statüsüne alındı.

Kararı değerlendiren avukat Mehmet Horuş, “Üst ölçekli plan kararlarını etkileyecek nitelikte değişiklikler yapılmış, ancak ilk izlenim endüstriyel faaliyetlere bir hazırlık yapıldığı sonucu doğuruyor. Doğal alanların koruma statüleri zayıflatılıyor” dedi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün turizm alanı ilan edilen yerlere maden arama ruhsatı verebildiğini belirten Horuş, değişikliklerin şirketler yönündeki pürüzleri gidermek için yapıldığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ