Trump’ın Erdoğan’a gönderdiği “tehdit ve hakaret” içeren mektubu ortaya çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’ye yönelik askeri harekâttan hemen önce AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektup sızdırıldı.


Beyaz Saray’ın doğruluğunu teyit ettiği 9 Ekim tarihli mektupta; ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a askeri harekâta karşı olduğunu ve bunu yapmamasını istiyor. Söz konusu mektupta Trump, Erdoğan’a hitaben “Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türk ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım” ifadelerini kullanıyor.

MEKTUP SOSYAL MEDYAYA SIZDI


ABD merkezli Fox Business Network kanalından sunucu Trish Regan, Twitter hesabından Trump’ın Erdoğan’a gönderdiğini iddia ettiği bir mektubu paylaştı. Ardından birçok sosyal medya kullanıcısı “Bu mektup gerçek mi?” diye sordu. Twitter’da dolaşan mektubun doğru olduğu Beyaz Saray tarafından doğrulandığı açıklandı.

Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektup:

“Sayın Başkan,

“İyi bir anlaşma için çalışalım. Binlerce kişinin katledilmesinden sorumlu olmak istemiyorsun, ben de Türkiye’nin ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemiyorum ve ederim de. Rahip Brunson konusunda sana bir örnek sunmuştum.

“Sorunlarının bazılarını çözmek için çok çalıştım. Dünyayı hayal kırıklığına uğratma. Harika bir anlaşma yapabilirsin. General Mazlum seninle müzakere etmek istiyor ve geçmişte hiç vermediği tavizleri vermeye niyetliler. Bana gönderdiği bir mektubun bir kopyasını gizli olmak kaydıyla iliştiriyorum.

“Bunu doğru ve insani bir yolla yapabilirsen tarih senden yana olacaktır. Eğer iyi şeyler olmazsa seni sonsuza dek şeytan olarak göreceğim. Sert bir adam olma. Aptal olma.

“Seni daha sonra arayacağım.”


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ