Toker'den Çevre Bakanı'na: Salda ihalesini neden saklıyorsunuz?

Salda Gölü, son dönemde Kaz Dağları'daki katliam ile birlikte en çok gündem olan yerlerden biri.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un, Burdur'un Yeşilova ilçesindeki turkuaz suyu ve beyaz sahiliyle 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak adlandırılan Salda Gölü'yle ilgili açıklamasında, "Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü'nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz" demesi tartışmaları alevlendirdi.


Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Bakan Kurum'a Salda Gölü ihalesinin neden gizlendiğini sordu.

Kurum'un koruma anlayışının biraz farklı olduğunu söyleyen Toker,  "Kuşkusuz duş, tuvalet ve mescit yıllardır Salda'nın en önemli ihtiyaçları arasında yer alıyordu… 31 Temmuz'da halktan saklı bir de ihale yaptılar. Habercileri kapıdan çevirdiler. Hayır, şu meşhur 21/b maddesine göre kimselere ilan etme mecburiyetinin olmadığı yöntemi seçseler yine bir derece. AA'ya bakarsanız Salda Millet Bahçesi ihalesi Kamu İhale Kanunu'nun açık ihale usulüne göre yapıldı. Açık usul bir ihaleyi (üstelik adında Millet olan) millete niye kapattınız? Sayın Bakan, bilinmesini istemediğiniz şeyler mi var?" diye soruyor.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca'nın, Salda Gölü'ne ilişkin ihale sorusuna yanıt alamadığını hatırlatan Toker, "Kurum'un 300 metre içeride yapılacağını söylemesine karşın Salda Millet Bahçesi'nin kıyaya çok yakın bir çizgide yapılacağını vurguluyor" ifadesini kullanıyor.

Salda Millet Bahçesi ihalesinin tuhaf bir telaşla yapıldığına dikkat çeken Toker, geçen çarşamba TOKİ'nin İstanbul şubesindeki 7 isteklinin katıldığı ihalenin yaklaşık maliyet ile ihaleye verilen teklif ve indirim oranlarının ortaya çıktığını kaydediyor.

Kesin olmayan sonuçlara göre firmaların bir kısmı Ankara merkezli firmalar...

Toker'in aktardığına göre, Melih Gökçek dönemi belediye ihalelerinin katılımcıları.

Toker, Listedeki Enam İnşaat'ın, TOKİ'nin birkaç ay önce Trabzon'daki eski Avni Aker Stadı yerine yapılacak Ortahisar Millet Bahçesi ihalesini de Aslanlar İnşaat ile birlikte kazandığını hatırlatıyor ve 21 milyon 956 bin TL teklifin iki ihalede de aynı olmasının "enteresanlığına" vurgu yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ