THK uçakları, orman yangınlarına müdahalede yine ihale dışı

Orman yangınları, Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri. Geçen yaz Muğla ve Antalya’da günlerce süren, birçok yerleşim yerine büyük zarar veren yangınlara uçaklarla yeterince müdahale edilememesi, çok büyük tepki çekmişti.


Türk Hava Kurumu (THK) tesislerinde atıl şekilde duran yangın söndürme uçakları kamuoyunun gündeminden düşmemişti. Yaz yaklaşırken, orman yangınlarına müdahale için yeni bir ihale yapılacak.

‘EN AZ 5 TONLUK SU TANKI” ŞARTNAMEDEKİ YERİNİ KORUDU


Milli Gazete’de yer alan habere göre, daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın düzenlediği yangın söndürme uçakları ve helikopterleri için yapılan yeni ihaleyi Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yapacak. Ancak “THK’nın envanterindeki uçaklarını devre dışı bıraktığı” gerekçesiyle eleştirilen “en az 5 tonluk su tankı şartı” ihale şartnamesindeki yerini korudu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından uçabilir duruma getirileceği açıklanan THK uçakları, bu şart nedeniyle yine ihaleye giremeyecek.

KAPASİTE NEDENİYLE İHALEYE KATILAMADIĞI AÇIKLANMIŞTI

Amfibik uçaklar için asgari kapasite, önceki yıllarda olduğu gibi yine 5 ton olarak belirlendi. Geçen yaz yaşanan orman yangınlarında THK’nın eski yöneticileri, kuruma ait CL-215 tipi amfibik uçakların 4.9 ton kapasiteli olduğu için ihaleye katılamadığını açıklamıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı ise THK’nin uçaklarının kapasite değil, eski teknoloji nedeniyle ihaleye katılamadığını savunmuştu.

6 YANGIN UÇAĞINDAN DÖRDÜ REVİZE EDİLECEKTİ

THK Kayyum Heyeti Başkanvekili Abdullah Kaya, 13 Kasım’da yaptığı açıklamada THK bünyesinde bulunan ve çalışabilir durumdaki 6 yangın uçağından dördünün revizyonu için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile anlaştıklarını duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ