Tedavi gören eski milletvekili Kocaman da ‘kaçma şüphesi’yle tutuklandı

Eski HDP'li vekil Kocaman, tedavisi devam etmesine rağmen 'çözüm süreci' döneminde TBMM tarafından da muhatap alınan Demokratik Toplum Kongresi'nin çalışmalarına katıldığı gerekçesiyle tutuklandı.

HDP Siirt eski Milletvekili Hatice Kocaman hakkında Kürt sorununa çözüm için oluşturulan ve çözüm sürecinde TBMM tarafından muhatap alınan Demokratik Toplum Kongresi’nin çalışmalarına katıldığı gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklama kararı verildi.Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre HDP Siirt eski Milletvekili Hatice Kocaman hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmasında savunma yapan Kocaman, örgüt üyesi olmadığını, atılı suçlamayı kabul etmediğini, bir dönem HDP Siirt Milletvekili olduğunu ve bundan kaynaklı DTK’yi bildiğini belirtti.

Kocaman, milletvekili olduklarını ve bundan ötürü DTK’ye davet edildiklerini belirterek “Partinin görevlendirmesi sonucu DTK’nin davetine katıldım. Birkaç panel ve toplantısına katıldım. Ancak kaç tanesine katıldığımı hatırlamıyorum. İddia edildiği gibi ben DTK üyesi değilim. Beni neden üye listesine yazmışlar bilmiyorum. DTK’nin demokratik özerklik ilan ettiğini bilmiyorum. Ben siyasi anlamda siyaset yaptım. Ben siyasetten ve partiden istifa ettim. DTK’nin basın açıklamalarına katılmadım” dedi.


‘MÜVEKKİLİM TEDAVİ GÖRÜYOR’

Kocaman’ın avukatı Şahin Aba ise müvekkili hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep ederek, müvekkilinin kaçma şüphesi olmadığını, tedavi gördüğünü, haftada iki gün imza yükümlülüğü olduğunu ve adli kontrol talebinin kaldırılması talebinde bulundu.

TUTUKLAMA KARARI

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından Kocaman’ın Ankara’da ki soruşturma dosyasının akıbetinin sorulmasına, delil karartılmasını engellemek ve kaçma şüphesini ortadan kaldırmak için tutuklamasına karar verdi.

TUTUKLANDI

Duruşmanın ardında gözaltına alınan Kocaman, işlemlerin ardından Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

İddianamede, Kocaman hakkında, “örgüt üyesi olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ