Tayyip Erdoğan İçişleri Bakanlığının sokağa çıkma yasağını iptal etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanlığı tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağını iptal etti. “Vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti” dedi.


Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” ifadesini kullandı.

 


YASAĞI İPTAL ETME KARARI ALDIM

Erdoğan’ın açıklaması şöyle: “Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı. Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlara kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık. Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti. Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı. Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Erdoğan: Sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.”

CUMHURBAŞKANIMIZIN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA…

İçişleri Bakanlığı, dün AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 5 Haziran 2020 tarihi saat 24.00 ile 7 Haziran 2020 tarihi saat 24.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ