Tartışmalı 5. madde değişiklikle kabul edildi

KHK ile uzaklaştırılan doktorların çalışma şartlarını düzenleyen 5. madde kabul edildi.
KHK ile uzaklaştırılan doktorların çalışma şartlarını düzenleyen 5. madde kabul edildi.

KHK ile kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan yeni mezun doktorlardan devlet hizmeti yükümlüsü olanlar 450 gün doktorluk yapamayacak. Bu sürenin sonunda özel hastanelerde çalışabilecekler.

TBMM Genel Kurulu'nda, sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifindeki, "Terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu için kamu görevinden çıkarılan doktorlar, diş doktorları ve tıpta uzman olanların yalnızca SGK anlaşması olmayan özel hastanelerde çalışabileceklerine" yönelik hüküm, metinden çıkarıldı.


Düzenlemenin 5. maddesi Komisyon'da kavgaya yol açmıştı. O maddeye göre, "terör örtüğü" bağlantısı nedeniyle kamudan ihraç edilen hekimler, Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşması olan hastanelerde çalışamayacak. Hazırladıkları raporlar idari işlemlerde geçerli olmayacak. Güvenlik soruşturmasını geçemeyenler kapsam dışında.
.. "3 bin hekimin işinden olmasını engelledik"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, BirGün'e yaptığı ilk değerlendirmede, "Israrlarımızla 3 bin hekimin işinden olmasını engelledik" dedi. İlgili maddenin tamamının geri çekilmesini talep ettiklerini ifade eden Şeker, "Tamamen çekilmesini talep ediyorduk. Bu kadar hekim açığı varken, Pakistanlı, Afgan hekimleri hastanelerimizde çalıştırıyorken, kendi hekimlerimizi evlere kapatmak kabul edilemezdi. İlk hâliyle 3 bin hekimi işinden edecekti tasarı. Bu çok büyük bir sıkıntıyı da beraberinde getirecekti. Israrlarımız üzerine geri adım atıldı. Bu maddenin tamamen geri çekilmesi gerekiyordu. KHK ile kamu görevinden çıkarılan veya güvenlik soruşturması sonucuna göre kamu görevine alınmayan yeni mezun doktorlardan devlet hizmeti yükümlüsü olanlara 450 gün doktorluk yapma yasağı getiriliyor. " dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ