Taksi plaka fiyatları neden kapatıldı?

İstanbul'daki taksi plaka fiyatlarının hem internet sitelerinde hem de galerilerin fiyat ekranlarında kapatılması tartışmaları da beraberinde getirdi.


Medyaya yansıyan haberlere göre, taksi plakalarının alım ve satımını yapan galericiler plaka fiyatlarıyla ilgili bilgileri tabelalarından ve internet sitelerinden kaldırdı. 

Bu adımın ardından, belediyenin yeni bir plaka ihalesi yapacağı iddiası ortaya atıldı. 

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre ise, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu “Tabelaların kapanmasını galericilerden biz istedik. Alıcı da satıcı da fiyatı galeride görüp ona göre işlemini yapsın” açıklaması yaptı. 

Plaka satışının en önemli merkezlerinden Bağcılar'da galericiler hem web sitelerindeki hem de galeri önlerinde bulunan tabelaları kaldırdı. 

Galericiler plaka fiyatları ile ilgili sorulara yanıt vermezken, alım-satım işleri için yüz yüze görüşme dışındaki tüm temas girişimleri reddedildi.

Habere göre, plaka fiyatlarının kapatılması 'manipülasyon' iddialarını da beraberinde getirdi. 

Güncel taksi plaka fiyatları 2 milyon 400 bin TL'ye kadar çıkıyor. 

Yüz yüze plaka alım-satım pazarlıklarında ile, 1 milyon 900 bin liranın yanı sıra 2 milyon 350 bin TL rakamlarının telaffuz edildiği belirtiliyor.

Aradaki makasın hayli açılması nedeniyle galericilerin bu durumu fırsata çevirdiği yorumları yapılıyor.  Aksu plaka fiyatlarının kaldırılmasıyla ilgili şunları söyledi:

"Tabelaların kapanmasını galericilerden biz istedik. Hem internet sitelerinde hem de başka bir platformda taksi plakalarının güncel fiyatının sürekli olarak yazılmasını esnaf odası olarak doğru bulmuyoruz. Alıcı da satıcı da ne yapmak istiyorsa gitsin galeride fiyatı görüp ona göre işlem yapsın. Orada fiyatta farklılıklar olabilir. Galerilerde işleyen bir süreç var. Biz taksicilik mesleğinin gelişmesi ve kaliteli bir hizmet sürecinin oluşması için elimizden gelini yapıyoruz” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri ise İstanbul’da yeni taksi plakası için bir ihale hazırlığı yapılmadığını belirterek, “İstanbul’da ulaşım konusunda bütüncül bir çalışma yapılıyor. Henüz özel veya genel bir uygulama konusunda netleşmiş bir karar yok. Taşıma sistemi konusunda çok yönlü çalışmalar süratle ilerliyor."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ