Tahliyesi beklenen Osman Kavala hakkında gözaltı kararı

Gezi Parkı eylemlerine yönelik davadan beraat eden Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili ayrı bir soruşturmadan gözaltı kararı verildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verdi.


Gezi Parkı eylemlerinden yargılanan ve 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala bugün hakkındaki bütün suçlamalardan beraat etmişti. Akşam saatlerinde Silivri Cezaevi’nden salıverilmesi beklenen Kavala hakkında yeni bir gözaltı kararı çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kamuoyunda ‘gezi olayları’ olarak bilinen ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini hedef alan kalkışma girişiminin soruşturması kapsamında; eylemleri planlayan, yöneten ve yönlendiren bir kısım şüpheliler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızın 19.02.2019 tarihle iddianamesiyle kamu davası açılmıştır.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18.02.2020 kararı ile hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Mehmet Osman Kavala’nın tahliyesine karar verilmiştir.

Alınan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasına müteakip Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır.

Yargılama sonunda tahliyesine karar verilen sanık Mehmet Osman Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında TCK’nın 309. maddesi uyarınca ‘Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs’ suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir.”

CEZAEVİNE ‘BIRAKMAYIN’ MESAJI

Mahkemenin tahliye kararının üzerinden 6 saat geçmesine karşın Silivri Cezaevi Osman Kavala’nın tahliyesini gerçekleştirmedi. Bunun perde arkasında ise İstanbul Başsavcılığı’ndan cezaevine giden “bırakmayın” mesajı oldu. Bu andan itibaren Kavala’nın tahliyesi geciktirildi. 6 saat sonra da İstanbul Başsavcılığı’nın gözaltı kararı haberi geldi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ