Tahir Elçi’nin cenazesine “Terörist cenazesi” diyen Turgay Güler tazminat ödeyecek

Tahir Elçi’nin Diyarbakır Barosu flamasına sarılı tabutuna “Terörist cenazesi” diyen Gazeteci Turgay Güler, CHP’li Mahmut Tanal’a 5 bin TL tazminat ödeyecek.CNN Türk’te Gazeteci Ahmet Hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge programından sonra tehditler alan ve 2015 yılında Diyarbakır’ın Sur ilçesinde düzenlediği basın toplantısı sırasında ensesine isabet eden faili meçhul kurşunla öldürülen eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenazesini, “terörist cenazesine” benzeten Turgay Güler’e tazminat cezası verildi.


Güler, CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ı “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK cenazesinde ne işi var” sözleriyle hedef almıştı. Turgay Güler, mahkeme tarafından 5 bin TL tazminata mahkum edildi

İktidara yakınlığıyla bilinen Ülke TV’de “En Sıradışı” isimli programı sunan Turgay Güler, 25 Ekim 2018 tarihli yayında CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal’ı hedef almıştı.

Tanal’ın“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kürt kökenli bir vatandaşı olarak çocukluğumda her sabah andımızı okudum. Bunu hakaret olarak algılamadım. Andımız bana vatan, millet, Atatürk sevgisi, büyüklere saygı ve küçüklere sevgi duygusu aşılamıştır” şeklindeki sosyal medya paylaşımını eleştiren Turgay Güler, “Bu arkadaşın ne vatan sevgisi var, ne millet sevgisi var, ne Atatürk sevgisi var, ne büyüklerine saygı, ne küçüklerine sevgi, bunların hiçbiri yok bu arkadaşta” demişti.

TAHİR ELÇİ’NİN TABUTUNA ‘TERÖRİST CENAZESİ’ DEDİ

Güler, programın devamında, eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin cenaze töreninde çekilen ve tabuta sarılı 62 yıllık Diyarbakır Barosu flaması nedeniyle “PKK paçavrası” ifadesiyle sosyal medyada çarpıtılarak dolaşıma sokulan görüntüden bahsederken, “Bu Mahmut Tanal arkadaşın PKK cenazesinde ne işi var” yorumunda bulunmuş, Diyarbakır’da kurşunların hedefi olan Elçi’nin cenazesini “terörist cenazesi” olarak sunmuştu.

CHP’li Tanal, bu ifadelerinden dolayı Güler hakkında tazminat davası açmıştı. Tanal’ın talebini değerlendiren Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ülke TV programcısı Turgay Güler’i 5 bin TL manevi tazminata mahkum etti.

TANAL: YARGI CEVABINI VERDİ

CHP’li Tanal, mahkeme kararıyla ilgili, kendilerini itibarsızlaştırmak için merhum Tahir Elçi’nin tabutunu “terörist cenazesi” olarak nitelendirecek kadar gözü dönenlere, CHP mensuplarına “terörist” yaftası yapıştıranlara yargının gereken cevabı verdiğini belirtti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ